کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

راههای ترک اعتیاد | معرفی روشهای جدید ترک اعتیاد

شناخت راههای ترک اعتیاد

بهترین راههای ترک اعتیاد کدامند و برای ترک اعتیاد به چه اطلاعاتی نیاز است؟ روشهای جدید ترک اعتیاد کدامند؟ برای ترک اعتیاد چه راه هایی وجود دارد و بهترین راههای ترک اعتیاد کدامند؟

برای بسیاری از افراد، اولین قدم و راه بهبودی از اعتیاد تشخیص وابستگی به مواد مخدر و خارج شدن از موضوع انکار نسبت به اعتیاد است. پس از این مرحله، مهم ترین قدم هایی که در یک برنامه درمانی وجود دارد که می‌تواند به سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد کمک نماید، یافتن یک روش درمانی استاندارد و مطابق با نیازهای فرد می باشد.

بهترین راههای ترک اعتیاد کدامند؟

هنگامی که یک فرد تصمیم می گیرد مواد مخدر را قطع نماید، راههای ترک اعتیاد متعددی برای او وجود دارد که می‌تواند از میان آنها انتخاب نماید. به طور مثال، برخی از افراد بدون استفاده از هیچ داروی کمکی وارد برنامه سم زدایی می شوند که البته  این روش می تواند کمی سخت و دشوار باشد. افراد دیگر ممکن است تصمیم بگیرند که بهبودی را در یک مرکز ترک اعتیاد و یا به صورت سرپایی انجام دهند.

اما از هر روشی که افراد استفاده می کنند، توصیه می شود که پس از دوران اولیه بهبودی حتما در گروه های پشتیبانی و جلسات درمانی و تقویت آگاهی نسبت به علائم بیماری اعتیاد در دوره های توانبخشی شرکت نمایند.

باید به خاطر داشته باشیم یک رویکرد ثابت و متناسب با همه وجود ندارد و هر فردی برای بهبودی از اعتیاد خود باید مسیر درمانی مختص به خود را انتخاب و استفاده نماید.

نکته

این موضوع حائز اهمیت است که بازیابی از اعتیاد کار ساده ای نیست برای دستیابی و حفظ هوشیاری طولانی‌ مدت به یک برنامه جامع درمانی و انضباط بسیاری نیاز است. با این حال، باید گفته شود هنگامی که فرد صادقانه تصمیم می‌گیرد که در این مسیر کمک دریافت نماید، هرگز تنها نخواهد ماند.

یکی از موضوعاتی که به عنوان یک سد در راههای ترک اعتیاد افراد شناخته می شود، عدم تمایل و صداقت با خویشتن در فرد معتاد است. به این معنا که بسیاری از افراد تصور می کنند می توانند به تنهایی و بدون دریافت کمک از علائم بیماری اعتیاد نجات یابد. اما این یک رویکرد معتادگونه است و راه به جایی نخواهد برد.

نکته دیگر این است، افرادی که در دوران توانبخشی می آموزند که روابط خوبی با دیگر افراد در حال بهبودی برقرار نمایند، می‌توانند از کمکهای آنها بهره مند گردند. اعتیاد یک بیماری پیشرونده است که فرد به تنهایی نمی‌تواند با آن رو به رو و درگیر شود و برای نجات از آن نیاز به کمک های گروهی وجود دارد.

یکی از نکات مهم در استفاده از راههای ترک اعتیاد ، میزان جدیت افراد در روند بهبودی شان است. به این معنا که هر چه اطلاعات و آگاهی فرد نسبت به بیماری اعتیاد بیشتر باشد، بیشتر می‌تواند از روش‌های درمانی دیگر کمک بگیرد و در روند بهبودی خود موفق گردد.

استفاده موثر از روش ها

چرا ترک مواد مخدر موضوع مهمی است و چطور می توان اعتیاد به مواد مخدر را از طریق راههای ترک اعتیاد به انجام رساند؟

نکته حائز اهمیت در این رابطه این است که، افراد باید بدانند ترک و قطع مصرف مواد مخدر هرگز دیر نیست. در حقیقت قطع مصرف مواد مخدر و متوقف ساختن اعتیاد به آن از جهات مختلف زندگی فرد را بهبود خواهد بخشید.

مهمترین نتایج ترک اعتیاد


  بهبود جسمی و روحی فرد
  کاهش چشمگیر خطر آسیب به اندام های حیاتی
  بهبود روابط فرد با خانواده و اجتماع
  بهبود رابطه احساسی فرد با خویشتن
  افزایش انرژی فردی
  بهبود خواب
  بازیابی سلامتی ظاهری فرد
  رشد مالی

رابطه افراد بهبود یافته از اعتیاد عنوان می‌کنند که پس از ترک مواد مخدر احساسات بسیار بهتری را تجربه می کنند، اگرچه ممکن است این موضوع کمی زمان ببرد اما همیشه نتایج در ترک باقی ماندن بسیار روشن و چشم گیر است. یکی از موضوعات مهمی که فرد از استفاده از راههای ترک اعتیاد باید بداند این است که چرا می خواهد مواد مخدر را ترک نماید و انگیزه او از برداشتن این گام مهم چیست؟

این نکته بسیار حائز اهمیت است که افراد باید بدانند که علائم ترک اعتیاد در میان افراد متفاوت با اعتیاد های متنوعی که دارند می تواند بسیار متفاوت باشد علائم ترک می‌تواند بر روی یک طیف از خفیف تا شدید اتفاق بیفتد. حالات محرومیت از مواد مخدر از چند روز تا چند هفته ممکن است ادامه پیدا کند و تاثیرات آن برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. اما نکته مهم این است که این حالات کاملا موقتی هستند و بالاخره به پایان می رسند.

وسوسه و تمایل به مصرف مجدد انواع مواد مخدر اعتیاد آور می تواند گاهی ضعیف و در موارد دیگر بسیار قوی باشد. اما نحوه مدیریت آن و عبور از وسوسه‌های مصرف مجدد باید آموخته شود تا فرد بتواند به خوبی آن را مدیریت کند.

آمادگی برای ترک اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر  از پیچیده‌ترین بیماری‌هایی است که گریبان گیر بشر بوده است. در همین رابطه هنگامی که یک فرد تصمیم به قطع مصرف مواد مخدر می گیرد و می خواهد از یکی از راههای ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده نماید، باید با چشم باز و آگاهی لازم این کار را انجام دهد. باید بداند، اهدافی را که دنبال می‌کند می‌تواند پرچالش باشند و در حقیقت باید برای روبرویی با لحظات سخت آمادگی لازم را پیدا کرده باشد.

اولین قدم

در حقیقت اولین قدم در  ترک اعتیاد به مواد مخدر آگاهی از عوارض بیماری اعتیاد است. به این معنا که فرد باید بداند که به شکل پیچیده ای مشکل اعتیاد دارد و نیاز به آگاهی برای روبرویی با مشکل خود دارد. در همین رابطه باید سوالات زیر را از خود بپرسد تا شک و شبهه ای در مورد اعتیادش در او باقی نماند.

 • ۱- آیا اول صبح و یا در طول روز مواد مخدر مصرف میکند؟
 • ۲- آیا خانواده او از مصرف مواد مخدرش نگران هستند و شکایت می کنند؟
 • ۳- آیا او در مورد میزان مصرف مواد دروغ می گوید؟
 • ۴- آیا برای تهیه مواد مخدر اجناس زندگی خود را فروخته و یا دزدی کرده است؟
 • ۵- آیا در فعالیت های پرخطر مانند داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با استفاده از سوزن های کثیف شرکت کرده است؟
 • ۶- آیا احساس می کند که کنترل مصرف مواد خود را از دست داده است؟

اگر فردی به این سوالات پاسخ مثبت بدهد ممکن است وقت آن باشد که از خود بپرسد چه مشکلی دارد و آیا نیاز به کمک دارد یا خیر؟

یکی از مهمترین گام هایی که یک فرد در استفاده از راههای ترک اعتیاد می‌تواند بردارد پذیرش و اعتراف به اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل است. هنگامی که یک فرد اعتیاد خود را می پذیرد می تواند درخواست کمک نماید و این یکی از مهمترین گام هایی است که یک فرد در راه بهبودی از اعتیاد بر می دارد.

دریافت پشتیبانی از مرکز

در همین رابطه برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه و بستری نمودن فرد بیمار در یکی از مراکز همکار مرکز ترک اعتیاد اهواز کرد لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید. در این وب سایت شما می توانید با دریافت مشاوره های دقیق و تخصصی در زمینه اعتیاد به کمک هایی که به آن نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

محرک های خود را بشناسید


راههای ترک اعتیاد

یکی از موضوعات مهمی که فرد برای بهبودی از اعتیاد و استفاده از راههای ترک اعتیاد به آن نیاز دارد شناسایی عادات، احساسات و موقعیت های اجتماعی است که باعث مصرف مجدد مواد مخدر در فرد می‌گردد. آگاهی از این حالات که فرد را برای مصرف مجدد تشویق می‌کند، می تواند به اون در بهبودی از اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور کمک نماید.

شاید در نگاه اولیه اجتناب از شرایط و حالات فرد دشوار به نظر برسد اما ما در اینجا به بررسی و معرفی اقداماتی و راههای ترک اعتیاد می پردازیم که می تواند به فرد کمک کننده باشد.

مهمترین آنها عبارتند از:

اجتناب از مکانهایی که دسترسی به مواد مخدر و الکل وجود دارد.
اجتناب از ارتباط با دوستانی که مواد مخدر مصرف می کنند.
نحوه مقاومت در برابر وسوسه
یادگیری چگونگی کنار آمده‌اند و مدیریت استرس و زندگی بدون مواد مخدر
استفاده از ورزش و موسیقی برای تمرکز بیشتر و دوری از مصرف مجدد
داشتن یک طرح و برنامه درمانی منظم

تهیه یک برنامه می تواند به تعهد به اجرای برنامه درمانی بسیار کمک نماید. در حقیقت تعیین اهداف بهبودی برای فرد می تواند انگیزه های مهمی را ایجاد نماید و به او کمک کند تا در این مسیر اضطراب کمتری داشته باشد. به طور کلی تعیین اهداف واقع‌بینانه و کوتاه مدت بسیار مهم است و می تواند قابلیت افراد را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

برخی است اهداف واقع بینانه و کوتاه مدت
 • این هفته هر روز به جلسات ۱۲ قدمی میروم
 • من قصد دارم نیم ساعت پیاده روی کنم
 • بهبودی خود را روزانه دنبال می کنم
برخی اهداف بلند مدت
 • برای ۹۰ روز به جلسات بهبودی میروم
 • دوستان جدیدی در جلسات بهبودی پیدا می کنم و برای  دریافت پشتیبانی با آنها ارتباط برقرار می کنم.
 • قابلیت های جدیدی می آموزند آنها را در زندگی خانوادگی و اجتماعی پیاده سازی می کنم.
 • فعالیت های جدیدی برای لذت بردن بدون مصرف مواد مخدر را شروع می کنم.

روش های ترک اعتیاد

در حقیقت هیچ دارویی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. همان طور که مواد مخدر به طور متفاوتی بر اشخاص تأثیر می گذارند راههای ترک اعتیاد نیز متفاوت خواهد بود. در نتیجه پیدا کردن برنامه ای که برای فرد بر اساس اعتیاد و تاثیرات آن مفید باشد بسیار حائز اهمیت است.

در همین رابطه گزینه های درمانی از مشاوره تا بستری شدن در یک کمپ ترک اعتیاد می تواند برای افراد وجود داشته باشد و این روش به نوع اعتیاد و وابستگی و میزان آن در فرد بستگی دارد.

روشهای متفاوت ترک اعتیاد

 • ۱- قطع ناگهانی مواد مخدر بدون دریافت کمک (روش یابویی)
 • ۲- ترک اعتیاد از طریق مشاوره و تغییر شیوه زندگی
 • ۳- روش ترک اعتیاد از طریق پزشکی و درمان دارویی
 • ۴- درمان های طولانی مدت توانبخشی
 • ۵- ترک اعتیاد از طریق مراکز ترک اعتیاد و کلینیک های درمانی

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در زمینه بستری نمودن فرد بیمار در یکی از مراکز همراه کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید. مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با معرفی مراکز همکار خود به شما خانواده‌های ارجمند که درگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر هستید سعی دارد تا همراه شما در این مسیر پر پیچ و خم باشد.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *