کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

داروهای ضد اضطراب | شناخت دارو و قرص ضد استرس

داروهای ضد اضطراب

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

کمپ ترک اعتیاد اهواز : داروهای ضد اضطراب کدامند و برای شناخت آنها به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ مهمترین داروهای ضد اضطراب کدامند و دارای چه مشخصاتی هستند؟ مهمترین موارد استفاده از داروهای ضد اضطراب چیست؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز با گردآوری اطلاعات دقیقی در رابطه با انواع داروهای ضد اضطراب سعی کرده تا مهمترین مطالبی را که در این رابطه وجود دارد را در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید، لطفاً ما را تا انتهای این مقاله همراهی بفرمایید و در انتهای آن ما را از نظرات و پیشنهادات سازنده تان مطلع بفرمایید.

از داروهای ضد استرس یا اضطراب برای مدیریت و کاهش علائم و عوارض اضطراب در افراد استفاده میشود. اما سوالی که همیشه وجود داشته است این است که آیا مصرف داروهای ضد استرس یا اضطراب می‌تواند به درمان‌ کامل اضطراب در افراد کمک نماید؟

در پاسخ به این سوال باید گفت متخصصان به طور معمول در ابتدای درمان افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی از داروهای ضد استرس استفاده می کنند، زیرا این داروها می توانند به افراد کمک کنند تا شرایط لازم و آمادگی های مورد نیاز برای ادامه درمان را به دست آورند.
در نتیجه باید عنوان کرد که هیچ کدام از این داروها به عنوان یک درمان قطعی مورد استفاده قرار نمی گیرند و طولانی شدن مصرف این گونه داروهای ضد اضطراب می تواند عوارض ناخواسته ای را برای افراد ایجاد نماید. پس باید در مصرف این داروها کاملا محتاط بود و حتماً زیر نظر متخصص از این داروها استفاده کرد و طبق دستور پزشک آن را قطع نمود.

داروهای ضد اضطراب کدامند؟

برخی از داروهای ضد استرس اگر چه خاصیت ضد اضطرابی دارند، اما می توانند نشانه ها و علائم بروز اضطراب در افراد مانند تپش قلب، فشار خون و تند کار کردن قلب را کاهش داده و در کاهش علائم اختلالات اضطرابی نیز موثر باشند.

 

مهمترین داروهایی که می ‌توانند خاصیت ضد اضطرابی داشته باشند عبارتند از :

 • باربیتورانت‌ها
 • بنزودیازپین‌ها
 • کاربامت‌ها
 • آنتی هیستامین‌ها
 • داروهای اپیوییدی
 • ضد افسردگی‌ها

در ادامه به تشریح و توضیح این داروها خواهیم پرداخت تا شما را با مشخصات آنها بیشتر آشنا شوید.

باربیتورات‌ها

باربیتورات ها مستقیماً در جهت مهار اضطراب مود استفاده قرار می گیرند و می‌توانند باعث ایجاد آرامش در افراد گردند، اما از طرف دیگر احتمال سوء مصرف از این داروها بسیار بالاست. همان طور که می دانیم این داروها به عنوان درمان اضطراب در کوتاه مدت و برای رفع بی‌خوابی مفید واقع می‌شوند، اما تنها زمانی تجویز می شوند که داروهای بنزودیازپین نتواند به خوبی عمل کنند و در درمان علائم اضطراب کارایی نداشته باشند.

داروهای ضد اضطراب | بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها به عنوان ناتوان کننده مکانیزم اضطراب برای استفاده های کوتاه مدت تجویز می گردند. از این دارو همچنین برای کنترل دوره های پنهان که داروهای دیگر ایجاد می‌کنند نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این داروها به منظور درمان طیف وسیعی از نشانه‌ها و شرایط به عنوان یک درمان سریع به کار گرفته می شود.

 

اما مصرف این داروها بیشتر از دو هفته به شرط مصرف روزانه می تواند وابستگی های شدید ایجاد کند که یکی از مهمترین آنها آلپرازولام است. به بیان دیگر استفاده از داروهای ضد اضطراب می تواند نوعی اعتیاد را در افراد به وجود آورد و از طرف دیگر باعث ایجاد مقاومت بدن در افراد گردد که فرد برای دریافت تأثیرات مجبور است به صورت دوره‌ای دوز آن را افزایش دهد تا کارایی بیشتری به دست آورد.

 

البته ریسک اعتیاد و سوء مصرف در بنزودیازپین ها نسبت به باربیتوراتها کمتر است، اما اثرات فیزیولوژیک، رفتاری و شناختی را برای افراد ایجاد می‌کند و به صورت خودسرانه به هیچ وجه نمی توان از این داروها استفاده کرد.

انواع بنزودیازپین ها

 • کلرودیازپوکساید (لیبریوم)
 • آلپرازولام (زاناکس)
 • برومازپین (لکتوپام)
 • کلونازپام (کلونوپین، ریوتریل)
 • کلروزپات
 • دیازپام
 • لورازپام
 • فلورازپام
 • تمازپام
 • اگزازپام
 • تریازولام

به طور کلی داروهای ضد اضطراب به خصوص بنزودیازپین ها تنها برای یک دوز مشخص تجویز می گردند و مصرف دوزهای بالاتر می تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به بیخوابی های شدید در افراد گردد.

کاربامت ها


داروهای ضد اضطراب

نوعی دیگر از انواع داروها هستند که به عنوان گزینه مطمئن‌تری نسبت به باربیتوراتها در نظر گرفته می شوند اما مانند آنها می توانند با افزایش دوز و مصرف خودسرانه باعث ایجاد خطراتی مانند اوردوز در افراد گردند.

آنتی هیستامین ها

هیدروکسیزین دارویی است که از خانواده داروهای ضد اضطراب و آنتی هیستامین است که به صورت کلی کاربرد های کلینیکی دارد که علاوه بر آن این دارو به عنوان یک داروی ضد اضطراب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی برای کاهش اضطراب و تنش در درمان به کار گرفته می‌شود. هیدروکسیزین در مقابل بنزودیازپین ها در درمان اضطراب فراگیر با اثرات جانبی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیفن هیدرامین هم به عنوان داروی ضد اضطراب تجویز می شود اما این دارو با توجه به عوارضی که دارد مانند خواب‌آلودگی، توهمات و خواب کمتر تجویز می گردد.

داروهای اپیوئیدی

این دسته از داروها بیشتر به عنوان داروهای ضد درد مورد استفاده قرار می گیرند، تا به عنوان یک داروی ضد استرس. اما تحقیقات انجام شده بر روی این داروها مشخص کرده که آنها علاوه بر مهار کردن درد، در درمان افسردگی وسواس و دیگر بیماری‌های مرتبط با اضطراب نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند. اما از طرف دیگر این داروها احتمال بالای سوء مصرف و اعتیاد را در افراد ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث وابستگی های شدید روانی در افراد گردند.

 

از طرفی بسیاری از افراد مصرف کننده این داروها به دلیل تاثیر بالای مهارکنندگی درد و اضطراب و دیگر نشانه ها همه ساله به این داروها وابسته می شوند. افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می توانند بیش از دیگران زمینه‌های گرایش و سوء مصرف داروها و مواد مخدر را از خود نشان بدهند که اکثر این افراد داروهای ضد اضطراب را به صورت غیرقانونی به دست می آورند. به دلیل بالا بردن خلق و حالات سرخوشی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اما این داروها به دلیل توانایی در ایجاد وابستگی و سابقه اوردوز برای مصرف کنندگان توسط پزشک برای بیماری های روان شناختی معمولا استفاده نمی شوند.

داروهای ضد افسردگی برای درمان اضطراب

داروهای ضد افسردگی می توانند علائم اضطراب را در افراد کاهش داده و مهار کنند و بازجذب سروتونین را در آنها افزایش دهند که باعث کاهش اثرات بیماری های اضطرابی در افراد می گردد. از طرف دیگر استفاده از داروهای ضد افسردگی معمولاً رایج‌تر است و برای افراد مبتلا به این اختلالات مزایایی دارد زیرا این داروها علاوه بر اضطراب  افسردگی را نیز کاهش می دهند و همانطور که می دانیم این بیماری معمولاً با یکدیگر مرتبط هستند و افرادی که دچار مشکلات اضطرابی هستند، معمولاً افسردگی نیز دارند.

داروهای ضد اضطراب | سوالات متداول

استفاده از داروهای ضد استرس چه تاثیراتی دارد؟

معمولاً استفاده از داروهای اعصاب و روان علائم بیماری و اضطراب را در افراد کاهش می‌دهد، اما نکته مهم در رابطه با آنها این است که به هیچ وجه نمی توان به منظور درمان قطعی از این داروها استفاده نمود. این داروها به منظور درمان کوتاه مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما می‌توانند عوارض و مشکلات جدیدی را برای افراد به وجود آورند. علاوه بر این در صورت قطع مصرف ناگهانی آن ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای افراد گردند. به همین دلیل توصیه می گردد از روش‌های غیر دارویی مانند روان درمانی و درمان شناختی رفتاری استفاده شود، زیرا این چنین درمان‌ها که زیر نظر مشاورین انجام می‌گیرد بهترین نحوه درمان اختلالات میباشد.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *