کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد | بعد از ترک اعتیاد چه باید کرد

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دلیل اهمیت تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد چیست و چرا باید آن را جدی گرفت؟ آیا روشی برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد وجود دارد که بتواند آسیب‌های اعتیاد را برطرف نماید؟ مهمترین روش های تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد کدامند و چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز با ارائه اطلاعات جامع در رابطه با موضوعات مرتبط با ترک اعتیاد سعی کرده تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. همچنین لطفاً ما را از نظرات و پیشنهادات خود در انتهای مقاله مطلع فرمایید، زیرا می تواند راهگشای ما برای ادامه این مسیر باشد.

همان طور که می دانید مصرف انواع مواد اعتیادآور می تواند منجر به آسیب های جدی روحی و روانی و همچنین جسمی گردد و به شکل پیچیده کارکردهای شناختی ذهنی را نیز تغییر داده و عملکرد بدن را به شکلی بیمار گونه مختل نماید.

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

افراد در اثر اعتیاد و با وجود رفتارهای معتادگونه معمولاً از عادات رژیم غذایی نامناسبی برخوردار هستند و به همین دلیل دچار سوء تغذیه می گردند. از طرف دیگر مصرف مواد مخدر سیستم گوارش افراد را به شدت تضعیف کرده و این وضعیت جسمی باعث آسیب به سلامت فرد می گردد. در نتیجه لازم است تا پس از ترک اعتیاد، فرد با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و رفتارهای سالم به تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد اقدام کرده و مشکلات و اشکالات ایجاد شده در دوران اعتیاد را به مرور زمان مرتفع نماید.
بسیاری از افراد تصور می کنند که مصرف مواد مخدر باعث افزایش سطح انرژی آنها می‌شود، اما در واقع  اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند آسیب‌های جدی به سیستم بدنی فرد ایجاد کند که برخی از آنها عبارتند از :

 • کاهش اشتها
 • سوء هاضمه
 • نقص عملکرد کبد و لوزالعمده
 • کم کاری روده
 • عدم دفع مناسب سموم از بدن

داشتن برنامه غذایی در کنار مشاوره‌های تخصصی اعتیاد به شما کمک می کند تا بتوانید وسوسه های خود را کنترل کنید و مانع بازگشت اعتیاد شوید. یکی از موارد مهمی که در کنار برنامه ترک اعتیاد باید به آن پرداخته شود، داشتن یک برنامه غذایی مناسب و ورزش است.

در حقیقت در کنار داشتن جلسات مشاوره تخصصی اعتیاد باید حتما با تغذیه مناسب به تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد کمک کنید و باعث بهبود وضعیت جسمانی خود شوید. به مرور زمان با داشتن وضعیت بهتر جسمانی میتوان فشارها و علائم ترک اعتیاد را به خوبی کاهش داد.

بایدها و نبایدهای بعد از ترک اعتیاد


تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

افراد پس از ترک اعتیاد باید به تقویت جسم خود بپردازند، زیرا مواد مخدر باعث ایجاد مشکلات و آسیب های پیدا و پنهان در جسم و روان فرد شده است. پس از ترک اعتیاد این مشکلات به مرور خود را نشان خواهند داد. داشتن تغذیه مناسب به همراه ورزش و استراحت کافی نقش بسیار مهمی در تقویت بدن دارد که برخی از این عوامل عبارتند از :

 • ورزش روزانه
 • نوشیدن آب کافی
 • مصرف وعده های کوتاه و منظم
 • اصلاح عادات غذایی

۱- ورزش روزانه | تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

ورزش روزانه و منظم می‌تواند سطح انرژی بدن و همچنین اعتماد به نفس شخص را به خوبی بالا برده و روحیه و خلق و خوی فرد را به شکلی موثر بهبود بخشد. داشتن ورزش منظم منجر به کاهش سطح استرس و علائم خفیف افسردگی در افراد پس از ترک اعتیاد می گردد، همچنین میل به مصرف را به شکل موثری کاهش می دهد.

نکته مهم در رابطه با این رفتارها این است که ورزش هرگز به تنهایی نمی‌تواند جلوی وسوسه را بگیرد و از ورود مجدد اعتیاد جلوگیری می کند. اما استفاده از مشاوره ترک اعتیاد و داشتن برنامه روزانه ورزشی می تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد و روند درمانی فرد را سهولت بخشد.

در نتیجه علاوه بر جلسات مشاوره ترک اعتیاد که با مشاور خود دارید، باید حتما ۱۰ دقیقه در طی روز ورزش کنید و به تدریج به زمان آن بیافزایید.

۲-  نوشیدن آب کافی

یکی از بهترین و موثرترین مواد مورد استفاده برای دفع سموم و تخلیه مواد سمی از دستگاه گردش خون و گوارش، نوشیدن متوسط روزی ۸ لیوان آب در طی روز می باشد. آب یک ماده بسیار سالم است که موجب سلامت جسم می گردد و به سم زدایی افراد از مواد مخدر کمک‌های شایسته‌ای می‌کند. در نتیجه نوشیدن یک لیوان آب قبل از وعده های غذایی کمک میکند که یبوست و مشکلات گوارشی ایجاد شده در اثر اعتیاد از بین برود.

۳-  مصرف وعده های کوتاه و منظم

نکته مهم در رابطه با تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد این است که افراد پس از ترک اعتیاد باید همواره خود را از گرسنگی دور نگه دارند و به طور منظم در فواصل ۲ تا ۴ ساعته وعده‌های غذایی مناسب و به اندازه دریافت کنند، زیرا این کار باعث می‌شود تا قند خون ثابت بماند و بدن بهتر بتواند در برابر مشکلات جسمانی ایجاد شده در اعتیاد فعال، خود را بازسازی نماید.

اگر به صورت منظم نمی توانید وعده های غذایی داشته باشید، بهتر است از تنقلات مغذی مثل آجیل استفاده کنید و در طی روز مصرف نمایید.

۴- اصلاح عادتهای غذایی

برای تغییر عادات غذایی ناسالم باید به صورت تدریجی و با جایگزین کردن عادت های صحیح غذایی این کار را انجام بدهیم. برای این کار لازم است تا برنامه غذایی خود را بعد از ترک اعتیاد به تدریج و با جایگزین کردن برخی مواد به جای بعضی دیگر اقدام کنیم.

پرهیز از رفتارهای مخرب برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، لازم است تا برخی از رفتارها را با عادتهای اعتیادی خود در دوران اعتیاد جایگزین کنیم، اما این همه ماجرا نیست و لازم است از برخی رفتارها نیز به خوبی پرهیز کنیم که برخی از آنها عبارتند از :

 • دوری از چربی‌های اشباع شده
 • عدم مصرف مواد کافئین دار مانند قهوه و نسکافه
 • پرهیز از استفاده زیاد از قند و شکر و غذاهای شیرین
 • پرهیز از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده

پرهیز از هر کدام از این نوع از غذاها می‌تواند به ما کمک کند تا روند درمان و تقویت بدن خود را با موفقیت سپری کنیم و پیشروی نماییم.

۱- دوری از چربی‌های اشباع شده

این نوع از چربی ها در انواع روغن های جامد و انواع فست فودها یافت می‌شود و مصرف آنها باعث ایجاد مشکلات گوارشی و روده شده و در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی و عروقی گردد. از طرف دیگر مشکلات ایجاد شده در اثر اعتیاد به مواد مخدر که باعث به وجود آمدن اختلالاتی در سیستم گوارش و همچنین سیستم قلب و عروق فرد می گردد، بهتر است از غذاهای دارای چربی های اشباع شده، پس از ترک اعتیاد به شدت پرهیز کرد.

۲- پرهیز از مصرف مواد کافئین دار | تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

مواد کافئین دار مانند قهوه جزو انواع مواد محرک محسوب می شوند و برای فردی که به تازگی ترک اعتیاد کرده میتواند مصرف بیش از دو فنجان در روز باعث وسوسه مصرف مجدد شود. در نتیجه لازم است تا این ماده را با چای و موارد مشابه دیگر جایگزین کرد و یا مصرف آن را به حداقل رساند و کاهش داد.

۳- مصرف قند و شکر و غذاهای خیلی شیرین

مواد قندی دارای انرژی بسیار زیادی هستند، اما دارای مواد مغذی کمی هستند و همین مسئله می‌تواند احساس سیری را در فرد ایجاد کرده و نیاز به مصرف مواد غذایی مفید را از بین ببرد، در نتیجه پس از ترک اعتیاد باید مصرف اینگونه مواد شیرین به حداقل رسانده شود و به جای آن از غذاهای مغذی استفاده کرد.

۴- غذاهای فرآوری شده

مصرف این گونه از مواد غذایی فرآوری شده می تواند به شکل بدی آب بدن را دفع کرده و تاثیرات منفی در فرآیند بهبودی و تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد افراد ایجاد کند. در نتیجه بهتر است تا به جای مصرف این گونه مواد غذایی بسته بندی شده از انواع تازه همان مواد استفاده کرد.

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ

برای آنکه افراد بتوانند با موفقیت دوران سم زدایی و ترک اعتیاد خود را سپری کنند، استفاده از مراکز درمان اعتیاد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد معتاد به انواع مواد مخدر باشد. در همین رابطه مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ شرایطی را فراهم کرده تا خانواده‌ها را به مراکز و متخصصین امر اعتیاد ارتباط داده تا آنها بتوانند از کمک های تخصصی مراکز درمان اعتیاد استفاده نمایند. در همین رابطه میتوانید برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا انواع مولتی ویتامین ها برای ترک اعتیاد مفید هستند؟

پاسخ شما بله می باشد. شما می توانید زیر نظر پزشک متخصص به صورت روزانه و با دستور پزشک از قرص های مولتی ویتامین استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد آن بدون نظارت پزشک می تواند برای بدن مضر باشد.

نوشیدنی های مفید برای تقویت بدن کدامند؟

برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد یکی از بهترین موادی که به بدن می‌توان رساند، آبمیوه می باشد. زیرا به روند سم زدایی و کاهش احساس خستگی و بیحالی کمک می‌کند و از طرف دیگر استفاده از آب میوه های طبیعی بدون افزودنی می تواند مقادیر مورد نیاز ویتامین را برای بدن فراهم آورد.

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *