کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

تقویت احساسات مثبت | چگونه مثبت فکر کنیم

تقویت احساسات مثبت

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تقویت احساسات مثبت چگونه اتفاق می افتد و چه تاثیری در روند زندگی افراد دارد؟ بهترین و ساده ترین روش های تقویت احساسات مثبت کدامند و چگونه مثبت فکر کنیم؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با گردآوری اطلاعات مهمی در زمینه تقویت احساسات مثبت و همچنین نحوه پرورش و مدیریت احساسات و افکار مثبت سعی کرده تا مطالب مهمی را در این زمینه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این زمینه بیشتر بدانید لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

نکته مهمی که در مورد احساسات مثبت و میزان تاثیر آن در زندگی افراد وجود دارد این است که میزان تاثیرگذاری احساسات به سطح رضایت ما در زندگی بستگی دارد. همه ما در مورد تاثیر مثبت اندیشی و پرورش احساسات مثبت و تاثیر آن در زندگی مطالب بسیاری می دانیم اما متاسفانه به دلیل فشار ها و استرس های موجود در زندگی و همچنین ناتوانی در مدیریت احساسات نمی‌توانیم از تاثیرات مثبت و مهم مثبت اندیشی در زندگی بهره مند شویم.

در نتیجه بر آن شدیم تا راهکارهایی را در زمینه تقویت احساسات مثبت که منجر به افزایش رضایتمندی و کیفیت زندگی می‌شود را در اختیارتان قرار دهیم و مطمئن هستیم که انجام این تکنیک های ساده و کارآمد می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی شما داشته باشد.

تاثیر تقویت احساسات مثبت

به جرأت می‌توان گفت که بخش احساسات در زندگی ما یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین ابعاد وجودی ما می باشد که میتواند کیفیت زندگی ما را به طور کلی دگرگون کند. در نتیجه هر احساس مثبتی که ما در خود ایجاد می‌کنیم می‌تواند باعث نشر و توسعه احساسات مثبت دیگر در درونمان شود. از طرف دیگر هیجانات مثبت و خوشایند در ارتقاء کیفیت زندگی ما می‌تواند تأثیرگذار باشد، در نتیجه برای پرورش و تقویت احساسات مثبت لازم است که برخی نکات مهم را در زندگی خود به کار ببریم که مهمترین آنها عبارتند از :

 • افزایش تمرکز در زندگی با گسترش احساسات مثبت
 • ایجاد روابط سازنده به کمک احساسات مثبت
 • افزایش قدرت مدیریت هیجانات منفی

در ادامه به تشریح هر کدام از این فاکتورها خواهیم پرداخت تا شما را بیشتر با ماهیت آن در زندگی آشنا کنیم.

تقویت احساسات مثبت و افزایش تمرکز در زندگی

با افزایش و تقویت احساسات مثبت و سازنده در حقیقت توانایی خود را برای تمرکز افزایش می‌دهیم. وجود هیجانات و احساسات منفی باعث از دست رفتن توجه و تمرکز در زندگی و روابط روزمره ما خواهد شد، زیرا انرژی بسیاری را از ما تلف می کند. می توان گفت که احساسات منفی ما را در دور باطلی از انرژیهای منفی و سنگین گرفتار خواهد کرد.

از طرف دیگر وجود احساسات مثبت و پرورش آنها باعث افزایش قدرت تمرکز می شود و ما را تبدیل به افرادی با عمق ذهنی بیشتر خواهد کرد. همین موضوع باعث ایجاد قدرت تفکر و توانایی های درونی ما شده و تاثیرات مثبت شگرفی در زندگی ما به وجود می آورد.

برقراری روابط سازنده

تقویت احساسات مثبت در ایجاد و گسترش روابط سازنده در زندگی ما تأثیر بسزایی دارد. بطور مثال زوج هایی که دارای هیجانات ناخوشایند و منفی هستند، معمولاً دارای روابط خشک و غیر صمیمی با یکدیگر خواهند بود. در چنین حالی افراد دائماً به شیوه‌های مخرب و بی روح سعی به برقراری ارتباط با یکدیگر می کنند، در نتیجه همیشه دچار تنش های عاطفی با یکدیگر خواهند شد.

 

از طرف دیگر زوج ها و افرادی که خوشحال و سرزنده هستند اغلب هیجانات مثبتی را در طول زندگی تجربه می‌کنند و دارای ارتباط عاطفی سازنده و انعطاف‌پذیری با یکدیگر می باشند و می توانند روابط پویا و زنده ای را با یکدیگر ایجاد نمایند.

افزایش قدرت مدیریت هیجانات منفی

تقویت احساسات مثبت در زندگی باعث می‌شود تا فرد قدرت ذهنی و روحی بیشتری برای مدیریت احساسات منفی در زندگی پیدا کند در نتیجه مقاومت بیشتری در مقابل این گونه احساسات مخرب از خود نشان خواهد دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که دارای هیجانات مثبت سازنده بیشتری هستند در زندگی خود دارای مهارت‌های سازگاری قوی تری نسبت به دیگر افراد هستند و توانایی بیشتری برای مواجهه با رویدادهای استرس زا در زندگی دارند، در چنین مواردی قدرت مدیریت و انعطاف پذیری بیشتری را از خود نشان می‌دهند.

روش‌های تقویت احساسات مثبت در زندگی

در همین رابطه روش های متعدد بسیاری توسط متخصصان علوم روانشناختی برای تقویت احساسات مثبت پیشنهاد و مطرح شده است که این فرصت را به افراد می‌دهد تا هیجانات و احساسات مثبت بیشتری را در زندگی خود تجربه نمایند. در ادامه این مطلب به توضیح روش ها و پژوهش های علمی که برای دریافت و گسترش احساسات مثبت ایجاد شده است خواهیم پرداخت که مهمترین آنها عبارتند از :

 • جستجوی معنای مثبت در اتفاقات
 • استفاده از تکنیک های آرام سازی
 • بیشتر لبخند زدن
 • جستجوی علایق شخصی

هر کدام از این فاکتورها می تواند بخشی از روند تقویت احساسات مثبت در زندگی را به انجام برساند در نتیجه مهم است که هر کدام از آنها را به دقت در زندگی خود را به اجرا در آوریم و آن را تمرین و تکرار کنیم.

جستجوی معنای مثبت در اتفاقات

در رابطه با معنای مثبت اتفاقات و داشتن دیدگاه مثبت نسبت به رویدادهای پیرامون روش ها و متدهای مختلفی وجود دارد که در اینجا به سه شیوه مختلف آن اشاره می‌شود.

 

استفاده از تکنیک قاب گیری مجدد : در این روش فرد تلاش می کند از زاویه دیگر به شرایط و اتفاقات پیرامون خود نگاه کند و بررسی می کند که آیا می تواند معنای دیگری به جز آنچه می اندیشیده برای این اتفاق پیدا کند یا خیر؟

 

توجه به رویدادهای روزانه : در این روش فرد تلاش می‌کند تا توجه بیشتری به کارهای روتین روزمره خود داشته باشد و ارزش مثبت بیشتری را برای اتفاقات قائل شود و این کار را با افزایش دیدگاه مثبت اندیش نسبت به اتفاقات انجام می دهد.

 

ایجاد اهداف واقع بینانه : نکته مهم در رابطه با مثبت اندیشی این است که باید افکار و دیدگاههای ما کاملا واقع بینانه باشد و هرچه این خصوصیت در اتفاقات بیشتر مورد توجه قرار گیرد، احتمال دستیابی و موفقیت در آن بالاتر خواهد بود. در چنین شرایطی میزان دستیابی به اهداف با ایجاد هیجانات مثبت و واقع بینانه بیشتر خواهد شد.

استفاده از تکنیک های آرام سازی

برای تقویت احساسات مثبت تکنیک های ریلکسیشن و آرام سازی متنوعی در دنیا وجود دارد که افراد برای ایجاد آرامش ذهنی بیشتر از آن استفاده می کنند که مهمترین آنها عبارتند از :

 • مراقبه
 • یوگا
 • تمرینهای ریلکسیشن عضلانی

هر کدام از این تکنیک ها به فرد کمک می کند تا احساسات منفی را از درون خود پاکسازی کرده و با جذب انرژی پرانا و مثبت بیشتر در برابر احساسات آزاردهنده و منفی مقاومت پیدا کرده و به سادگی آنها را از خود دور نماید.

بیشتر لبخند زدن


تقویت احساسات مثبت

موضوع مهم در رابطه با لبخند و شادی این است که مغز ما تفاوت میان لبخند حقیقی و تلاش برای ایجاد یک لبخند را تشخیص نمی دهد و در هر دو حالت مغز انتقال دهنده ها و ناقل‌های شیمیایی مشابهی را ترشح می کند و یک واکنش نسبت به آن دارد. در نتیجه لبخند زدن حتی در زمانی که شما عمیقاً دچار هیجانات مثبت نیستید می‌تواند به تقویت احساسات مثبت در شما کمک کرده و احساسات مثبت بیشتری را در شما ایجاد نماید.

یافتن علایق شخصی

داشتن یک خودشناسی عمیق و صحیح و شناسایی توانایی‌ها و علایق درونی می تواند به شما در ایجاد و تقویت احساسات مثبت کمک نماید. زیرا انجام فعالیت هایی که شما به آنها علاقه مند هستید و قلباً دوستشان دارید می تواند بسیار کمک کننده باشد و در ایجاد هیجانات مثبت در شما بسیار موثر است.

 

علایقتان را شناسایی کنید و با پشتکار آن را در زندگی خود به انجام برسانید، زیرا می‌تواند تاثیرات مثبت شگرفی را در زندگی و کیفیت آن داشته باشد.

سوالات متداول درباره تقویت احساسات مثبت

آیا انجام فعالیت های ورزشی و هنری می تواند احساسات مثبت را تقویت کند؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که هر فعالیتی که به شما احساس مفید بودن را منتقل می‌کند می‌تواند باعث تقویت احساسات مثبت در شما گردد، همچنین می توانید تاثیر این احساسات را به خوبی مشاهده کنید. از همه فعالیت های ورزشی و هنری که به شما احساس ارزشمند بودن را انتقال می دهند استفاده کرده و آنها را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف و همچنین اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *