کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ترک سیگار | معرفی بهترین روش ترک سیگار

بهترین روش ترک سیگار

یکی از پیچیده ترین و مهلک ترین احتیاط ها در دنیا، اعتیاد به سیگار با نیکوتین است. اما بهترین روش ترک سیگار کدام است و چگونه می توان اعتیاد به سیگار را ترک کرد؟

در مقاله پیش رو در مورد اعتیاد به سیگار و نیکوتین و همچنین توضیح در مورد بهترین روش ترک سیگار صحبت شده است. لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

اما نکته مهم در مورد سیگار کشیدن این است، که مصرف نیکوتین و سیگار یک اعتیاد است و حقیقتی که در رابطه با آن وجود دارد این است که می توان سیگار را ترک نمود. اما مصرف سیگار فقط برای شخص دارای مضرات, عیوب نیست. بلکه اعتیاد به سیگار و نیکوتین می تواند به عنوان یک دود دست دوم به کودکان، اعضای خانواده و همکاران نیز لطمه بزند.
در همین رابطه می‌توان گفت که ترک سیگار و جلوگیری از ادامه مصرف آن می تواند بسیار موثر واقع شود و فرد و خانواده و نزدیکانش را از ابتلا به انواع بیماری ها باز دارد.

مهمترین بیماری هایی که در اثر مصرف سیگار و نیکوتین سلامتی انسان را تهدید می‌کنند عبارتند از:

سرطان ریه
بیماری های قلبی
سکته مغزی و بیماری های تنفسی و غیره.

در همین رابطه تعداد تکنیک برای کمک به افرادی که تمایل به ترک سیگار و نیکوتین دارند عنوان خواهد شد که در ادامه به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

بهترین روش ترک سیگار | درمان جایگزین نیکوتین NRT

درمان جایگزین نیکوتین، یکی از بهترین روش ترک سیگار است که تمرکز آن بر روی جایگزین سازی نیکوتین و منبع آن در ذهن و بدن فرد است. به این معنا که عادت سیگار کشیدن را در فرد با یک نوع نیکوتین جایگزین متوقف سازیم و یک منبع دیگر نیکوتین را جایگزین می نمایم.
در حال حاضر سه نوع از جایگزینی نیکوتین وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • ۱- لکه های نیکوتین
  • ۲- صمغ نیکوتین
  • ۳- لوزه نیکوتین

اما باید اذعان شود که انواع جایگزین نیکوتین به صورت استنشاقی و اسپری بینی نیز وجود دارد.
در حال حاضر درمان جایگزین نیکوتین حدود ۲۵ درصد دارای موفقیت است و اگر این نوع درمان با مشاوره های فردی ادغام گردد می تواند تا ۳۵ الی ۴۰ درصد افزایش یابد.

نکته

نیکوتین دارای عوارض جانبی و همچنین تداخل با سایر داروها و همچنین تاثیر مخرب بر شرایط پزشکی نیز دارد. وارنیکلین یک داروی بدون نسخه می باشد که به افراد سیگاری در بهترین روش ترک سیگار می تواند کمک کننده باشد. این دارو می تواند گیرنده‌های مغز که توسط نیکوتین تحریک‌ می شوند را مسدود نماید. در ضمن داروهای دیگری نیز وجود دارد که مانند بوپروپیون که در جلوگیری از استعمال سیگار به افراد می‌تواند کمک کند.

یکی دیگر از انواع بهترین روش ترک سیگار، استفاده از سیگارهای الکترونیکی کارتریج دار است. این سیگارهای الکترونیکی قابل شارژ و یا تعویض هستند که در آن ها مایعاتی که حاوی نیکوتین حلالها و طعم دهنده ها هستند وجود دارد.
اما نکته مهم آن است که ماهیت این نوع سیگارها هنوز مشخص نیست و نمی توان نتیجه گرفت که می توانم کمک کننده باشند.

مشکلات مصرف سیگار

آسیب به خود

اعتیاد به سیگار یکی از کشنده ترین اعتیادها در جهان است. به این معنا که بسیاری نمی دانند که سیگار کشیدن یک اعتیاد کشنده است. دخانیات حاوی نیکوتین هستند که جزو داروهای مخدر و اعتیاد آور می باشد. در نتیجه ترک مصرف نیکوتین بسیار دشوار است اگرچه ممکن است غیر ممکن نباشد.
طبق تحقیقی که در در سال ۱۹۶۴ در مورد خطرات ناشی از استعمال دخانیات در آمریکا صورت گرفته است تقریباً ۴۸۴۰۰۰ مرگ و میر در ایالات متحده در طول یک سال بر اثر بیماری‌های مرتبط با استعمال دخانیات اتفاق می افتد.

این مقدار بسیار زیاد است و یک پنجم کل مرگ های اتفاق افتاده در کشور ایالات متحده می باشد. مصرف دخانیات استفاده نکردن از بهترین روش ترک سیگار بسیار کشنده باشد همانطور که گفته شد بیماری‌هایی نظیر سرطان ریه، بیماری های مزمن ریه، حمله قلبی سکته‌های مغزی و دیگر سرطان ها را را ایجاد می کند.

آسیب به دیگران

یکی از دلایل استفاده از بهترین روش ترک سیگار این است که،مصرف سیگار نه تنها به اعضای خانواده بلکه به همکاران و سایر افرادی که در نزدیکی فرد سیگاری که در حال مصرف نیکوتین است تنفس می کنند می تواند آسیب برساند و به این نوع افراد در معرض خطر مصرف کننده دود دست دوم گفته می شود.

دست دوم دود دست دوم در میان شیرخواران تا ۱۸ ماهگی می تواند تا سالانه ۳۰۰ هزار مورد برونشیت مزمن و ذات الریه را ایجاد نماید. همچنین این نوع دود دست دوم می تواند کودکان را دچار مشکلات گوش میانی کند که باعث سرفه و خس خس سینه می شود. مصرف نیکوتین آسم را بدتر می‌کند و خطر ابتلاء نوزاد به سندروم مرگ ناگهانی یا اس آی دی را افزایش می دهد.

در مورد دیگران که اگر یک زن باردار سیگار مصرف کند مصرف او به جنین او نیز می تواند لطمه بزند و جنین را در معرض سقط جنین، زایمان زودرس، و مرگ و میر نوزاد و وزن کم در هنگام تولد قرار دهد.

یک تحقیق ویژه در این رابطه وجود دارد که در آن گفته شده اگر همه زنان سیگاری در دوران بارداری اعتیاد خود به سیگار را ترک کنند و از بهترین روش ترک سیگار استفاده کنند سالانه حدود ۴۰۰۰ نوزاد می توانند زنده بمانند.

دود دست دوم

قرار گرفتن در معرض دود دست دوم می تواند باعث سرطان شود. در همین زمینه تحقیقات نشان داده است افرادی که در مجاورت دود دست دوم قرار می گیرند در مقایسه با سایر افراد غیر سیگاری ۲۴ درصد احتمال مبتلا به سرطان ریه در آنها بیشتر است. همچنین دود دست دوم خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. اگر والدین سیگار بکشند و به نیکوتین اعتیاد داشته باشند احتمال گرایش فرزندشان نسبت به خانواده های غیر سیگاری دو برابر بیشتر است.
در خانواده هایی که تنها یکی از والدین و اعتیاد به سیگار دارند و بهترین روش ترک سیگار استفاده نمی کنند، فرزند آنها احتمال بیشتری دارد که به نیکوتین معتاد شود.

بیماری اعتیاد چیست و چرا مصرف سیگار یک بیماری اعتیاد آور محسوب می شود؟

مفهوم بیماری اعتیاد، اشاره به یک نیروی مخرب در فرد دارد که عادات مضر و معتادگونه را در آنها پایدار می کند و در حقیقت به دنبال انحطاط فکری روحی و روانی یک فرد است. در حقیقت اعتیاد یک بیماری مزمن و پیشرونده است.

از نظر روانشناختی، الگوهای رفتاری فردی، نحوه استفاده و میزان اعتیاد به انواع مواد اعتیاد آور را مشخص می کند. این بیماری دارای علائم است که اجبار به مصرف یکی از مهمترین نشانه های آن است. وابستگی و عدم کنترل و همچنین عادت به یک رفتار به خصوص از دیگر نشانه های بیماری اعتیاد هستند. این بیماری از نظر جسمی نیز فرد را درگیر می سازد و جسم فرد به مصرف یک نوع ماده مخدر و یا یک رفتار وابستگی پیدا می کند و اگر فرد به هر دلیلی مصرف ماده خود و یا رفتار اعتیادی خود را متوقف سازد نشانه های محرومیت، علائم ترک و پریشانی در او مشهود میشود.

اما نیکوتین جزو مواد مخدر اعتیاد آور است که بدن فرد بلافاصله پس از مصرف آن به سرعت پاسخ می دهد.در این هنگام فرد احساس آرام و شادترین ثبت به قبل از مصرف دارد. این احساسات دلپذیر و تغییراتی که نیکوتین در فرد ایجاد می کند نشانگر جنبه جسمی اعتیاد است که پس از مصرف نیکوتین اشتهای مصرف آن در فرد بسیار بیشتر می شود و فرد را تحریک پذیر، بی حوصله و مضطرب می کند. بهترین روش ترک سیگار از این علائم به عنوان علائم ترک سیلور یاد می شود.

بهترین روش ترک سیگار | علائم و نشانه های ترک سیگار

مهمترین علائم و نشانه های اعتیاد به سیگار در بهترین روش ترک سیگار شامل موارد متنوعی است که در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهد شد که عبارتند از:


  مصرف بیش از ۷ تن سیگار در روز
  استنشاق عمیق و مکرر نیکوتین
  مصرف سیگار سی دقیقه پس از بیدار شدن از خواب در صبح
  عدم توانایی جلوگیری از مصرف سیگار در مناطقی که مصرف آن ممنوع است
  نیاز به مصرف سیگار در صورت بیماری و و در رختخواب بودن

نشانه اولیه ترک اعتیاد به سیگار

هنگامی که یک فرد از بهترین روش ترک سیگار استفاده می کند و مصرف نیکوتین را متوقف می سازد به سرعت تغییراتی را احساس خواهد کرد که در جسم و روان و اتفاق می افتد. مهمترین نشانه های تغییر پس از قطع مصرف نیکوتین عبارتند از:

بهتر شدن طعم غذا ها و افزایش قدرت حس بویایی در فرد.
از بین رفتن سرفه
بازگشت قوای جسمی و عمومی بدن

پس از آنکه فردی مصرف نیکوتین را متوقف می کند و سیگار را ترک می نماید خطر ابتلا به سرطان ریه در رو کاهش می یابد و خود را از در معرض قرار دادن انواع بیماری های جسمی و سکته مغزی رهایی می بخشد.

در حقیقت می توان گفت گفت که افراد سیگاری سابق نسبت به افرادی که در حال مصرف آن هستند از سلامتی جسمی بیشتری برخوردار هستند.
یکی دیگر از فواید ترک سیگار و استفاده از بهترین روش ترک سیگار کاهش هزینه ها. اعتیاد به نیکوتین و سیگار می تواند هزینه های بسیاری را بر فرد تحمیل کند و به دلیل اینکه نمی تواند جلوی آن را بگیرد دائماً مجبور است برای اعتیاد تو خود هزینه کند.

مراحل ترک اعتیاد سیگار

برای استفاده از بهترین روش ترک سیگار و معرفی آن باید مراحل اولیه و پیش نیاز ترک سیگار را بدانیم. هنگامی که یک فرد تصمیم می گیرد اعتیاد چندین ساله خود به سیگار را متوقف نماید، می بایست مقدماتی برای انجام موفقیت آمیز آن انجام دهد.

در ادامه به توضیح مراحل مهمی که فرد برای ترک سیگار به آن نیاز دارد پرداخته شده است. ترک سیگار این است که نیکوتین و اعتیاد به آن وابستگی های جسمی روانی و روحی ایجاد می کند و به دلیل تاثیراتی که در سیستم عصبی فرد به وجود آورده است می تواند در ابتدای امر مشکل به نظر برسد.

اما برای آن که فردی بتواند در ترک سیگار موفق باشد و اعتیاد خود را متوقف نماید می بایست از لحاظ روحی و روانی آمادگی‌های لازم را پیدا کرده باشد. نیکوتین یک ماده مخدر است که فرد را در اعتیاد نگاه می دارد. در همین راستا فرد باید بیاموزد که به خود کمک نماید به علاوه بر دریافت کمک از نیروهای متخصص در زمینه اعتیاد باید بتواند روحیه خود را تقویت نماید.

آماده شدن برای ترک اعتیاد سیگار

همانطور که پیشتر گفته شد برای استفاده از بهترین روش ترک سیگار و موفقیت در آن لازم است که فرد برنامه ریزی های لازم را برای این اقدام کرده باشد. در ابتدا سعی کنید که یک تاریخ برای قطع مصرف و متوقف ساختن اعتیاد خود به نیکوتین را تعیین نمایید و یکی از دوستان خود را برای این امر با خود همراه کنید.


بهترین روش ترک سیگار

بهتر است برای زمان ذکر شده روزی را در یک ماه آینده انتخاب نمایید تا تاریخی خیلی دور نباشد و فرصتی برای به تعویق انداختن این اقدام به وجود نیاید. از طرف دیگر، نباید خیلی زود تصمیم تان را عملی کنید و حداقل زمانی را برای برنامه ریزی و پیاده سازی روش ترک سیگار خود را در نظر بگیرید.

برای ترک نیکوتین و استفاده از بهترین روش ترک سیگار لازم است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم. به همین دلیل از ابتدا باید بدانید که چه وقت و چرا مصرف می کنید و می بایست تمام زمان هایی را که سیگار مصرف می کنید را یادداشت نمایید. تمام زمان هایی را که سیگار مصرف می کنید را یادداشت نمایید تا بدانید که دقیقاً در چه موقعیت هایی سیگار مصرف می کنید.

یکی دیگر از کارهایی که باید انجام شود تغییر عادات مصرف سیگار است. قبل از آنکه تصمیم خود برای ترک سیگار و عملی نماید باید عادات خود را در رابطه با مصرف نیکوتین تغییر دهید. به طور مثال، روال مصرف سیگار خود را تغییر دهید. زمان هایی که سیگار مصرف می کنید را با تغییراتی همراه کنید.

نکته

سیگار خود را در جای دیگر نگه دارید و با دست همیشگی سیگار دود نکنید. در حال کشیدن سیگار کار دیگری انجام ندهید و به این موضوع فکر کنید که چه احساسی دارید از مصرف سیگار. یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهید این است که بیرون از منزل سیگار بکشید و در فضاهای بسته به هیچ وجه سیگار مصرف نکنید.

تغییر رویه مصرف سیگار یکی از بهترین روش ترک سیگار است. به این معنا که هنگامی که ذهن عادت هایش بر آورده می شود دچار لذت می گردد. برای ترک سیگار این نکته مهم است که فرد عادات همیشگی ذهنی خود را بشکند.

بهترین روش ترک سیگار | شروع ترک اعتیاد سیگار

تنهایی و بدون کمک متخصصین این کار را انجام دهید باید بدانید که اعتیاد به سیگار یک اعتیاد ذهنی و روانی است. یک فرد سیگاری دارای عادت‌های مصرف به خصوصی است که در هنگام قطع مصرف سیگار و نیکوتین باید تمامی این عادات را تغییر دهد.

به محض این که یک فرد از بهترین روش ترک سیگار استفاده می‌کند و مصرف خود را قطع می نماید، باید بداند که تمامی رفتارهایی را که منجر به مصرف سیگار می شده است را باید کنترل نمایند. این کار می تواند کمی دشوار به نظر برسد اما بعداً به مرور زمان و با تکرار آن ها حالت طبیعی پیدا کرده و انجام شان برای فرد دیگر دشوار نیست. ابتدا تمامی سیگار های خود را دور بیندازید و از نگه داشتن بسته‌های سیگار در خودداری کنید.
برای ترک سیگار باید بدانید که وسوسه و عادت های گذشته می توانند بسیار تکرار شوند اما با جلوگیری و تغییر رفتار می توان طرز فکر اعتیاد ای در مورد مصرف سیگار یا نیکوتین تغییر و متوقف شود.

 

برای توضیح بیشتر باید گفته شود که فرد باید رفتارهای خود را تغییر دهد به طور مثال در جایی که همیشه سیگار مصرف می کردید و غذا می خوردید، غذا نخورید و قرار نگیرید. هنگام وسوسه سیگار خود را به یک کار دیگر مشغول کنید و آب سرد بشویید. جویدن آدامس آب نبات می تواند کمک کننده باشد. در هنگام وسوسه سیگار استفاده از یک لیوان آب سرد می تواند کمک کننده جلب کند.

عزیزان و همراهان ارجمند ادامه مطب معرفی بهرین روش ترک سیگار را از طریق این لینک مطالعه بفرمایید.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “ترک سیگار | معرفی بهترین روش ترک سیگار”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *