کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر

افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر

ارتباط افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر چیست؟ برای درمان افسردگی و اعتیاد به مواد م به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ مهمترین عوامل ایجاد افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر کدامند؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ یک وب سایت تخصصی در رابطه با علوم روانشناسی و انسان شناسی می باشد. در این وب سایت سعی شده که با استفاده از تجربیات افراد در حال بهبودی و همچنین اطلاعات تخصصی و کامل علمی روز دنیا به افراد و خانواده های درگیر اعتیاد کمک نمایند.
در مقاله پیش رود کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ به توضیح و تشریح ارتباط میان افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر پرداخته است. لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر

همه افراد در زندگی خود روزهای بدی را تجربه خواهد کرد. اما دلیل این گونه روزها ممکن است بسیار متفاوت باشد مانند مشکلات در خانه، محل. برای اکثر افراد، دوره های افسردگی احساس غم می تواند با روش های عادی اتفاق بیفتد در حقیقت می‌توان به سادگی این دوره‌ها را درمان کرد.
اما افرادی که از افسردگی رنج می برند، دوره های غم و اندوه و افسردگی به راحتی از بین نمی‌رود. در حقیقت افسردگی بالینی یک ناتوانی ذهنی جدی با عواقب شدید برای فرد و نزدیکان او می باشد.

می توان گفت که افسردگی میلیون ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد آنها را از زندگی عادی و شاد دور نگاه می دارد. انجمن کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تخمین می زند که بیش از ۱۰ درصد آمریکایی‌ها از این اختلال روانی رنج می برند. بر اساس داده‌های جمع آوری شده تخمین زده می شود گروه های سنی زیر بیشترین خطر ابتلا به اختلال افسردگی را دارا هستند:


  بزرگسالان ۴۵ تا ۶۴ سال
  بانوان
  مهاجرین
  افرادی که قادر به کار نیستند و به طور مزمن بیکارند
  افرادی که فاقد بیمه درمانی خصوصی و یا مزایای بهداشتی عمومی هستند.

اما رابطه افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که افرادی که به مواد مخدر اعتیاد آور اعتیاد پیدا می کنند، بارقه هایی است اختلال افسردگی دیده می شود. در حقیقت در افرادی که اختلال افسردگی دارند گرایش بیشتری به مصرف مواد مخدر پیدا می کنند.

از طرف دیگر

از طرف دیگر افرادی که الکل مصرف می کنند به این دلیل که این ماده به سیستم عصبی مرکزی لطمه وارد می کند دچار افسردگی می شوند. در حقیقت استفاده از الکل باعث ایجاد علائم افسردگی مانند بی حالی، غم و ناامیدی می شود. برای تغییر و از بین بردن حالات و احساسات دردناک به مواد مخدر و الکل روی می آورند.

در نتیجه می توان گفت که افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر می توانند یکدیگر را تغذیه نمایند شرایط یکدیگر را وخیم‌تر کنند.

تشخیص دوگانه اختلال افسردگی و اعتیاد

هنگامی که فرد افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر می شود، برای تشخیص این دوگانگی راه هایی وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد. تشخیص دوگانه می تواند از هر ترکیبی از یک اختلال روانی مانند اضطراب، افق، اختلال دوقطبی و یا اعتیاد به مواد مخدر، الکل، سکس و یا قمار تشکیل شود. تشخیص های دوگانه شامل اختلالات افسردگی می باشد که از جمله شایع‌ترین این اشکال هستند.

در همین رابطه مجموعه روانپزشکی بالینی گزارش می دهد از هر سه بزرگسال که به الکل و مواد مخدر اعتیاد دارند حتماً دچار افسردگی نیز می باشند.

افسردگی بالینی چیست؟

افسردگی بالینی می تواند با خطرات بالایی همراه باشد. افرادی که دچار افسردگی های شدید هستند که به خود آسیب می زنند و می توانند خود را از بین ببرند. همچنین افسردگی می تواند موجب سرکوب سیستم ایمنی بدن شود و بدن را ضعیف نماید و آن را مستعد ابتلا به بیماری های جسمی و بیماری های مزمن نماید.
در چنین شرایطی اعتیاد به مواد مخدر و الکل نیز می‌تواند خطرات مربوط به سلامتی و جسمی و روحی را در فرد افزایش دهد.اما درمقابل با استفاده از عضویت در یک برنامه درمانی می تواند اثرات مخرب افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر را کاهش دهد و فرد را به زندگی سالم خویش باز گرداند.

تفاوت افسردگی و دیگر حالات روحی

در بسیاری از اوقات ما در دوره های زندگی خود غم و اندوه، تحریک پذیری و یا سرخوردگی را تجربه می کنیم. اما میان افسردگی بالینی و رنج ناشی از یک مورد موقتی تفاوت بسیاری وجود دارد. افسردگی بالینی حداقل به مدت دو هفته ادامه پیدا می کند و توانایی فرد را در حفظ و نگهداری روابط و عملکردهای اجتماعی کاهش می دهد و دچار اختلال می کند.
افراد مبتلا به افسردگی ممکن است روزانه ۵ یا ۶ بار علائم زیر را تجربه نمایند.

علائم افسردگی بالینی
 • احساس ناامیدی
 • اضطراب
 • از دست دادن اشتها
 • خواب خیلی زیاد و یا کم
 • گرفتن
 • احساس درد
 • از دست دادن انرژی
 • احساس گناه
 • احساس بی ارزشی
 • تحریک پذیری عمومی
 • مشکل در تمرکز
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها و سرگرمی ها
 • فکر خودکشی و اقدام به آن

اما افسردگی غالباً در احساس غم و اندوه و عدم انرژی و ناامیدی بروز می کند. با این حال برخی از افراد به ویژه مردان افسردگی را به شکل تحریک پذیری خشم و خصومت با خویشتن تجربه می کند. صرف نظر از اینکه چگونه افسردگی برای دیگران ظاهر می شود، باید دانست که وضعیت روانی و عاطفی فرد می تواند در اشخاص و افراد گوناگون متفاوت باشد.
احساس غم و اندوه بعد از خسارت های جدیدی فوت یک دوست و یا از بین رفتن خانه و کار در نظر گرفته نمی‌شود مگر آنکه این احساسات بیش از دو ماه ادامه یابند.

در حقیقت حالات روحی گذرا و موقتی مانند افسردگی بالینی موجب از بین رفتن توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزانه نمیشوند اما در افسردگی بالینی فرد دچار اختلال در فعالیت های روزانه خود می شود.

افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر

افسردگی دروازه ای برای اعتیاد

افسردگی و اعتیاد مانند دروازه های رو به هم هستند که هر کدام موجب دیگری می گردد. در همین رابطه می توان دید که افرادی که احساسات منفی و دردناک دارند برای فرار از آن به مصرف مواد مخدر و الکل روی می آورند. افرادی که دچار افسردگی بالینی هستند اگر به دنبال معالجه خود نباشند می توانند به شدت درگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر و الکل گردند.
اینگونه افراد با استفاده مداوم از مواد مخدر و الکل برای تغییر احساسات دردناک به زودی در عمق اعتیاد فرو خواهم رفت و این خود درمانی آنها تبدیل به یک تلاش بیهوده برای خود درمانی خواهد شد.

علائم هشدار دهنده افسردگی و اعتیاد

تحمل:
هنگامی که یک فرد از مواد مخدر و الکل استفاده می‌کند آستانه تحمل او افزایش می یابد و برای دریافت تاثیرات مشابه به مقادیر بیشتری از مواد مخدر و الکل نیاز دارد.

احساس کمبود:
اگر فرد میزان مصرف داروی مخدر خود را کاهش دهد با علائمی مانند : عصبی بودن، حالت تهوع، لرزش، عرق سرد و اضطراب می‌شود.

احساس پشیمانی:
هنگامی که فرد برای تغییر حالات خود مواد مخدر و یا الکل مصرف کنند با احساس گناه و ناراحتی روبرو می شود، حتی اگر این دارو را برای داشتن احساسات بهتر مصرف کرده باشد.

یکی دیگر از شواهد موجود برای ارتباط افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر عود مصرف مجدد می باشد.به این معنا که هنگامی که فرد تصمیم می‌گیرد که دیگر مواد مخدر و الکل مصرف کند درگیر وسوسه و علائم ترک و محرومیت جسمی می شود و مجبور می گردد به عادت های مخرب خود بازگردد.

نکته:

بدون درمان افسردگی بالینی به احتمال زیاد به رفتارهای اعتیادآور خود باز خواهد گشت. همچنین اگر فرد به تنهایی اعتیاد خود را درمان کند به سرعت علائم افسردگی در او مشاهده خواهد شد. در نتیجه بهترین روش برای درمان افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر درمان موازی هر دوی آنها است که فرد را از بازگشت مجدد به مصرف موادمخدر و بروز حالات افسردگی بالینی نجات بخشد.

بهبود از افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر

آنچه که تشخیص دوگانه را ار سخت می‌کند این است که هر کدام از این اختلال‌ها علائم دیگری را تشدید میکند.

به طور مثال نوشیدن مقادیر زیادی از الکل باعث بهبود افسردگی می شود و می تواند علائم آن را تشدید نماید. در واقع، شرایط را برای فرد می تواند تشدید نماید. از طرف دیگر افزایش افسردگی بالینی در فرد از رسیدن او به طرز فکری مناسب و منطقی برای ترک اعتیاد جلوگیری به عمل خواهد آورد.
سطح بالایی از پیچیدگی در معالجه بیماران گانه که دارای افسردگی و اعتیاد هستند وجود دارد. این افراد به سادگی نمی توانند برنامه توانبخشی افراد دیگر دارای اختلالات دوگانه می سندرا دریافت نمایند.

کمک به فرد مبتلا به افسردگی و اعتیاد

برای آنکه به افرادی با اختلالات دوگانه یعنی افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر و الکل کمک شود، لازم است تا با استفاده از روشهای سم زدایی مناسب و مشاوره و برنامه های مراقبتی چند بعدی به آنها کمک کرد.
یک برنامه یکپارچه تشخیص دوگانه شامل مشاوره، پشتیبانی و آموزش و پیگیری های بعد از خود برای افسردگی و اعتیاد می باشد.

برنامه درمانی یکپارچه

کمک به فرد برای درک ماهیت افسردگی
آموزش بهبودی از افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر
ایجاد انگیزه در فرد برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی‌اش
دادن مهارت های عملی برای مقابله و اداره کردن افکار منفی
شناسایی و تغییر الگوهای رفتاری اعتیادآور

دارو درمانی

یکی از مولفه‌های اصلی بهبودی برای بیماران دوگانه همین روش دارو درمانی می باشد.
داروهای ضد افسردگی می توانند به افراد برای مبارزه با این اختلال کمک نمایند. از طرف دیگر به فرد کمک می کنند تا با علائم خود کنار بیاید و امکان بهبودی از اعتیاد و افسردگی را تحقق بخشد. داشتن یک رویکرد صحیح در درمان دارویی می‌تواند به زمان و شکیبایی نیاز داشته باشد اما همیشه کمک افراد متخصص واجد شرایط که در درمان و تشخیص بیماری های دوگانه آموزش دیده اند می تواند بسیار ارزشمند باشد.
حمایت و تشویق متخصصین از فرد در مبارزه با افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر می تواند موثر باشد. باید توجه داشت که افسردگی بالینی می تواند انرژی فرد را تخلیه کرده و احساس ناامیدی را در تشدید نماید. در این حالت مشاوره فردی، پشتیبانی گروهی و همچنین مشاوره های گروهی می تواند قدرت لازم برای ادامه مسیر بهبودی را به فرد ارائه دهد و در روبرویی با چالش‌های پیش روی، او را کمک نماید.

دریافت کمک تخصصی

در رابطه با بهبودی و درمان افسردگی باید به نکات تخصصی و مهمی توجه کرد. درمان اعتیاد به مواد مخدر یکی از پر چالش ترین درمان ها می باشد. باید توجه داشت که استفاده از کمک های تخصصی و افراد زبده در این مسیر بسیار اهمیت دارد. در حقیقت افرادی که با افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می‌کنند برای آغاز مسیر بهبودی خود به کمک های تخصصی نیاز دارند. در همین رابطه مرکز تخصصی ترک اعتیاد اهواز که یکی از مراکز و مراجعی است که با داشتن کمپهای ترک اعتیاد هم کار به خوبی توانسته است به بیماران اعتیاد و خانواده های آنها کمک نماید.

در همین رابطه برای دریافت مشاوره و اخذ اطلاعات بیشتر از مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *