کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد یک بیماری

اعتیاد یک بیماری است!

آیا اعتیاد یک بیماری است؟ تفکر افراد جامعه در مورد این موضوع که اعتیاد یک بیماری است، چیست و آیا به درستی تلقی شده است؟ برای درک مطلب و آشنایی با مفهوم اینکه اعتیاد یک بیماری است یا خیر لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

اعتیاد یک بیماری است؟

اعتیاد یک بیماری پیچیده مغز و بدن است که با وجود عواقب جدی سلامتی و اجتماعی ، مستلزم استفاده اجباری از یک یا چند ماده است. اعتیاد مناطقی از مغز را که وظیفه پاداش ، انگیزه ، یادگیری ، قضاوت و حافظه را بر عهده دارند مختل می کند. به سیستم های مختلف بدن و همچنین خانواده ها ، روابط ، مدارس ، محل های کار و محلات آسیب می رساند.

ماهیت و مدل بیماری اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر اعتیاد آور توسط اکثر انجمن های پزشکی اعم از انجمن پزشکی آمریکا و انجمن اعتیاد پزشکی آمریکا به عنوان بیماری تعریف شده است.

اعتیاد یک بیماری مانند دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی ، اعتیاد در اثر ترکیبی از عوامل رفتاری ، محیطی و بیولوژیکی ایجاد می شود. عوامل خطرات ژنتیکی تقریباً نیمی از این احتمال را دارند که فرد به اعتیاد مبتلا شود.

اعتیاد شامل تغییراتی در عملکرد مغز و بدن است. این تغییرات ممکن است با استفاده از مواد خطرناک ایجاد شده یا ممکن است از قبل وجود داشته باشند.

عواقب اعتیاد درمان نشده اغلب شامل سایر اختلالات سلامت جسمی و روانی است که نیاز به توجه پزشکی دارند. اگر اعتیاد یک بیماری به مرور زمان درمان نشود، می تواند شدیدتر، ناتوان کننده تر و تبدیل به یک تهدید کننده زندگی فرد شود.

چگونگی تغییر ساختار مغز در اثر مصرف مواد مخدر

هنگامی که نیازهای اساسی مانند گرسنگی، تشنگی و رابطه جنسی برآورده شود، مردم احساس رضایت می کنند. در بیشتر موارد ، این احساس خوشبختی در اثر آزاد شدن برخی مواد شیمیایی در مغز ایجاد می شود. بیشتر مواد مخدر اعتیاد آور باعث می شوند که مغز مقادیر زیادی از همین مواد شیمیایی را که با لذت یا پاداش همراه است، آزاد کند.

با گذشت زمان، ادامه انتشار این مواد شیمیایی باعث تغییراتی در سیستم های مغزی موجود در سیستم پاداش فرد و همچنین انگیزه و حافظه او می گردد. وقتی این تغییرات اتفاق بیفتد، ممکن است فرد به احساس طبیعی نیاز داشته باشد. همچنین ممکن است فرد تمایلات و اشتیاق شدیدی را نسبت به ماده اعتیاد آور تجربه کند و با وجود عواقب مضر یا خطرناک همچنان به استفاده از آن ادامه دهد.

اعتیاد یک بیماری است که فرد آن را نسبت به سایر لذت های سالم ترجیح می دهد و ممکن است علاقه خود را به فعالیت های عادی زندگی از دست بدهد. مفهوم بیماری اعتیاد باعث می شود که فرد از مراقبت از خود و هستی اش دست بکشد و از عواقب مصرف خود غافل گردد.

این تغییرات در مغز می تواند حتی پس از قطع مصرف مواد پس از مدتهای طولانی باقی بمانند. در همین رابطه این اعتقاد وجود دارد که تغییرات مغزی و عصبی در افراد مبتلا به اعتیاد، علائم جسمی و محیطی که فرد در اثر مصرف مواد مخدر و یا الکل پیدا می کند  می تواند او را از مسیر بازگشت به زندگی دوباره باز دارد. به این دلیل که فرد قدرت تصمیم گیری و اراده خود را به شکلی بیمارگونه از دست می دهد.

آیا اعتیاد یک بیماری مزمن است؟

یک بیماری مزمن یک بیماری طولانی مدت است که قابل کنترل است اما قابل درمان نیست.

در تعریف اعتیاد یک بیماری است به نظر می رسد که حدود ۲۵ تا۵۰ درصد از افرادی که مواد مخدر مصرف میکنند، دارای اختلال مزمن شدید هستند. برای این افراد، اعتیاد یک بیماری رو به رشد است که به درمانهای جدی و ادامه دار و همچنین مراقبت های دیگری مانند نظارت و پشتیبانی خانواده نیاز دارند.

خبر خوب این است که حتی شدیدترین و مزمن ترین اشکال این اختلال می تواند قابل کنترل و برگشت پذیر باشد که معمولاً با درمان طولانی مدت و مداوم و همچنین نظارت و پشتیبانی پیوسته امکان پذیر می گردد.

چرا قدرت بیش از این کافی نخواهد بود؟


اعتیاد یک بیماری

از آنجا که اعتیاد یک بیماری است، تصمیمات اولیه برای استفاده از مواد مخدر اعتیاد آور، انتخاب آزادانه یا آگاهانه شخص است. با این حال، هنگامی که مغز فرد در اثر مصرف مدارم مواد مخدر و یا الکل تغییر می یابد، آن انتخاب یا اراده دچار اختلال می شود. شاید یکی از مهم ترین علائم بیماری اعتیاد، از دست دادن کنترل مصرف مواد مخدر باشد.

آیا فرد معتاد، مسئول عملکردهایش است؟

اعتیاد یک بیماری و افراد مبتلا به آن را نباید بخاطر ابتلا به این بیماری مقصر دانست. همه افراد در مورد استفاده از مواد تصمیم گیری می کنند. با این حال ، مردم چگونگی واکنش مغز و بدن خود به مواد مخدر و الکل را انتخاب نمی کنند، به همین دلیل افراد مبتلا به بیماری اعتیاد نمی توانند میزان مصرف خود را کنترل کنند، در حالی که دیگران می توانند. افراد مبتلا به اعتیاد می توانند مصرف خود را متوقف سازند و این حقیقت که اینکار بسیار سخت تر از آن است که تصور می شود.

 

افراد مبتلا به اعتیاد وظیفه دارند به دنبال معالجه و حفظ بهبودی خود باشند. اغلب آنها برای ماندن در معالجه و افزایش احتمال زنده ماندن و بهبودی نیاز به کمک و پشتیبانی خانواده ، دوستان و همسالان خود دارند.

چرا بعضی از مردم می گویند اعتیاد بیماری نیست!!!

برخی افراد فکر می کنند اعتیاد یک بیماری نیست و نمی تواند یک ناخوشی روحی، روانی و جسمی باشد. زیرا در اثر انتخاب فرد برای استفاده از مواد مخدر یا الکل ایجاد می شود. در حالی که استفاده اول (یا استفاده در مراحل اولیه) ممکن است به صورت انتخابی باشد، اما پس از تغییر ساختار مغز، اکثر متخصصان معتقدند که فرد کنترل رفتار خود را از دست می دهد.

انتخاب مشخص نمی کند که آیا اعتیاد یک بیماری است یا خیر. بیماری های قلبی ، دیابت و برخی از انواع سرطان شامل انتخاب های شخصی مانند رژیم غذایی ، ورزش ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و غیره است. بیماری همان چیزی است که در نتیجه انتخاب ها در بدن اتفاق می افتد.

کلام آخر !!!

برخی دیگر معتقدند که اعتیاد یک بیماری نیست زیرا برخی از افراد معتاد بدون درمان بهتر می شوند. افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد مخدر ضعیفتر ممکن است با کمی درمان بهبود یابند. افرادی که جدی ترین شکل اعتیاد را دارند معمولاً نیاز به درمان فشرده دارند و به دنبال آن باید مدیریت مادام العمر بیماری برای آنها صورت گیرد.

با این حال، به این دلیل که اعتیاد یک بیماری است، برخی از افراد با اعتیاد شدیدتر، معمولاً پس از تجربه یک بحران جدی خانوادگی، اجتماعی، شغلی، جسمی یا معنوی، نوشیدن یا استفاده از مواد مخدر را بدون درمان متوقف می کنند. دیگران با حضور در جلسات خودیاری دوازده قدمی و به کمک قدم های دوازده گانه و بدون دریافت مراقبت های حرفه ای، می توانند هوشیاری خود را بدست آوردند. از آنجا که ما درک نمی کنیم که چرا برخی از افراد قادر هستند به تنهایی یا از طریق جلسات خودیاری در نقاط خاصی از زندگی خود بیماری شان را متوقف سازند، افراد معتاد همیشه باید به دنبال درمان و بهبودی از اعتیاد باشند.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره رایگان از مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفا با ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *