کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد چیست؟

اعتیاد چیست

مفهوم اعتیاد چیست؟ اعتیاد چیست، آیا معتادان از روند خود و شرایطی که با آن دست به گریبانند، خشنودند؟ آیا اعتیاد یک مساله اخلاقی است و بحث پیرامون اعتیاد چیست ضروری است؟ انواع اعتیاد کدامند؟ آیا میان اعتیاد و عادات ما تفاوتی وجود دارد؟

بسیاری از معتادان به دلیل نا آگاهی از شرایط و وضعیت خود و همچنین انکار و خود فریبی که در رابطه با اعتیاد خود دارند، در سکوت رنج می برند و کسی از رنج آنها آگاه نیست.

در این نوشته سعی شده تا ماهیت اینکه اعتیاد چیست به درستی تشریح شود، تا شاید دیدگاه افراد و اجتماع نسبت به این بیماری پیشرونده تغییر کند و از ماهیت این بیماری مزمن آگاه گردند.

اعتیاد چیست و آیا یک مساله اخلاقی ایست؟

باید اذعان داشت، افرادی که معتاد می شوند، الزاما اشخاص سست عنصر و بی اراده و یا از لحاظ اخلاقی فاسد نیستند. همین برداشت اشتباه باعث می شود بسیاری از معتادان نتوانند در خواست کمک کنند و از مشکلی که دارند احساس شرمساری کنند. به حتم معتادان به دلیل احساس شرمندگی، ترس، خشم و عذابی که می کشند به حمایت نیاز دارند.
اعتیاد یک مساله اخلاقی نیست و واقعیت این است که اعتیاد یک عارضه و ناراحتی جسمی روحی و روانی است که منجر به اختلال در فعالیت های فرد می گردد.

اعتیاد چیست ؟

در مورد اینکه اعتیاد چیست باید گفت که اعتیاد یک بیماری مزمن و کشنده است. این عارضه، نوعی ارتباط تسکین دهنده با یک مادۀ روان گردان یا تأثیر گذار بر ذهن یا رفتاری که ما را در برابر میل بیش از حد به داشتن یک خواسته یا یک پدیدۀ بخصوص، ناتوان می کند، می باشد.
اعتیاد چیست به عنوان حالتی که در آن بدن انسان برای انجام فعالیت های عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابسته می شود تعریف شده است. زمانی که ماده مورد نیاز در اختیار بدن قرار نمی گیرد یا انجام رفتاری که شخص معتاد بدان وابسته شده است امکان پذیر نمی باشد، نتیجه کار بروز علائم خماری یا محرومیت است. اعتیاد را می توان اجبار به انجام کاری تعریف کرد که فرد از پی آمدهای زیانبار آن آگاه است. حتی والدین، همسر و دیگر نزدیکان فرد معتاد به راحتی این واقعیت را که اعتیاد نوعی بیماری است نمی پذیرند.

با آنکه از واژه اعتیاد چیست اغلب در اشاره به وابستگی به مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده شده و تحت عنوان اعتیاد به مواد نیز از آن یاد می شود، این احتمال نیز وجود دارد که انسان به فعالیت های دیگری چون قمار، پرخوری، روابط جنسی، تماشای تصاویر مستهجن یا حتی خریدهای بی مورد و بیش از اندازه معتاد شود. این گونه اعتیادها تحت عنوان اعتیادهای رفتار یا فرایندی نام برده می شوند.
بنا به تعریفی که انجمن آمریکایی در درمان اعتیاد بیان داشته است :

اعتیاد چیست یک بیماری اصلی و مزمن می باشد که در مدارهای پاداش، انگیزه و حافظه و دیگر اجزاء مربوطۀ مغز اختلال ایجاد می نماید. این اختلال ها به ایجاد ویژگی های جسمی، روانی، اجتماعی و روحی در انسان منجر می شود.

بروز چنین حالت هایی در انسان باعث می شود که شخص برای دستیابی به پاداش (لذت) و یا تسکین آلام درونی خود، به مصرف یک ماده مخدر یا انجام رفتاری مخرب و بیمارگونه روی آورد.
علائم بارز بیماری اعتیاد شامل :

 • مختل شدن کنترل رفتار
 • میل شدید به مصرف و ناتوانی در قطع مصرف آن
 • کاهش قدرت شناخت
 • مشکلات جدی رفتاری
 • آشفتگی و از دست دادن اختیار روابط اجتماعی و عاطفی

اگر مفهوم اعتیاد چیست درمان نشود و یا با فعالیت های بهبودی همراه نگردد، حالت پیش روندگی آن ممکن است باعث معلولیت مغزی و یا حتی مرگ شود.

انواع اعتیاد

اعتیاد را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

 • اعتیاد به مواد مخدر
 • اعتیادهای رفتاری
اعتیاد به مواد مخدر و مفهوم اعتیاد چیست

این نوع از اعتیاد شامل اعتیاد به انواع مخدر، الکل، نیکوتین و سایر مواد محرک و آرام بخش هاست. اعتیاد به مواد مخدر اغلب با عوارض و نشانه های خماری، در مواقع محرومیت از ماده مخدر مصرفی شخص همراه است. موضوع مهمی که در بحث اعتیاد چیست به مواد مخدر وجود دارد پدیده تلورانس یا سازگاری بدن با ماده مخدر مصرفی است. تلورانس بدن باعث سازگاری بدن و کم شدن علائم مصرف و حالت های نشئگی می باشد و همین موضوع باعث بالا رفتن میزان مصرف شخص برای رسیدن به نشئگی های قبلی است.

اعتیاد های رفتاری

این گروه از اعتیاد چیست شامل اعتیادهای رفتاری شامل اعتیاد به غذا، اعتیاد به سکس، اعتیاد به قمار، هم وابستگی و خود آزاری می باشد.
اعتیادهای رفتاری (فرآیندی)، الگوهای رفتاری هستند که چرخه ای مشابه اعتیادهای مصرفی دارند. اینکه شخصی از انجام یک رفتار احساس لذت می کند و سپس آن رفتار را به عنوان روشی برای بهتر نمودن تجارب زندگی خود انتخاب می نماید و سرانجام از همان رفتار به عنوان ابزاری برای تحمل اضطراب و استرس ادامه می دهد، معرف رفتار اعتیادی در شخص می باشد.

اعتیادهای رفتاری

در اصل در اعتیاد چیست فرایند لذت بردن از یک رفتار همواره شتاب بیشتری پیدا می کند و دفعات پرداختن به رفتار مورد نظر، بیشتر و بیشتر می شود و این حالت آئین و مراسم خاص به خود را پیدا می کند، تا اینکه سرانجام به بخش عمده ای از زندگی روزمرۀ شخص تبدیل می گردد. آن شخص پس از اعتیاد به آن رفتار، همواره وسوسه انجام و تکرار آن رفتار را پیدا می کند تا آن رفتار را با وجود پیامدهای زیانبارش تکرار کند.
چنین اعتیادهائی همانند اعتیاد به مواد به روابط فرد با دیگران آسیب می رساند و شخصی که رفتار معتاد گونه دارد روابط خود با دیگران را قربانی اعتیاد رفتاری خود نموده و سبب می شود اعتماد اعضای خانواده اش از وی سلب گردد.
خوشبختانه برای کسانی که از اعتیاد رفتاری رنج می برند برنامه های ۱۲قدمی و انجمن هایی وجود دارند که در بهبود یافتن این معتادان رفتاری، بسیار موثر هستند. انجمن معتادان جنسی گمنام، انجمن هم وابستگان گمنام، انجمن قمار بازان گمنام، انجمن پرخوران گمنام و… از جمله این انجمن ها هستند.

تفاوت میان عادت و اعتیاد

در اینجا لازم است تا توضیحی در رابطه با اعتیاد چیست و تفاوت میان عادت و اعتیاد گفته شود. به حتم بسیاری از ما انسانها به برخی رفتارها یا پدیده ها عادت می کنیم، اما نکته حائز اهمیت آن است که این عادات ما با داشتن حق انتخاب آن رفتار همراه است. به این معنی که برا ی متوقف کردن آن رفتار یا عادت دچار مشکل نیستیم و هر زمان که می خواهیم، می توانیم بدون هیچ اشکالی رفتار خود را متوقف سازیم. در این تفاوت اصلی میان اعتیاد و عادت است. اعتیاد یک رفتار عادت گونه است که برای متوقف ساختن آن حق انتخابی وجود ندارد و با همه دلائلی که برای متوقف ساختن آن وجود دارد، شخص توانایی انجام این مهم را ندارد.

عزیزان همراهان ارجمند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه قطع مصرف مواد مخدر و بستری نمودن بیمار خود با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز تماس حاصل فرمایید.

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

5 دیدگاه دربارۀ “اعتیاد چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *