کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد در کودکان و نوجوانان | علائم اعتیاد در نوجوانان

علائم اعتیاد در نوجوانان

مهمترین علائم اعتیاد در کودکان و نوجوانان چیست و برای بهبودی از آن چه باید کرد؟ علائم اعتیاد در نوجوانان و کودکان را چگونه می توان تشخیص داد و برای آن چه باید کرد؟

در مقاله پیش رو مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با ارائه اطلاعاتی در رابطه با علائم اعتیاد در کودکان و نوجوانان سعی کرده تا با جمع آوری مطالب مفید در این رابطه به کودکان و نوجوانان و همچنین خانواده های آنان کمک نماید. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

اعتیاد در کودکان و نوجوانان

انواع مواد اعتیاد آور را در هر نقطه ای از جامعه می توان یافت. برخی از انواع مواد مخدر برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند و برخی از آنها در سال های اخیر کمرنگ تر شده اند. موضوع اعتیاد در کودکان و نوجوانان یکی از مهمترین مباحثی است که جوامع با آن روبرو هستند.

نکته حائز اهمیت آن است که خانواده ها و والدین باید آگاهی‌های لازم را به دست بیاورند تا بیاموزند که چگونه در مواقع خطر در رابطه با اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور عمل نمایند و به فرزند و کودک و نوجوان خود کمک های لازم را برسانند.

سوءمصرف و اعتیاد در کودکان و نوجوانان یک موضوع همه گیر اجتماعی است که هرگز کم رنگ نشده است، اما شیوه ای که جامعه با اعتیاد نوجوانان برخورد می‌کند طی سالهای متمادی پیشرفته تر و پیچیده تر شده است.

واقعیات مهم

از آنجا که آمار اعتیاد در کودکان و نوجوانان رو به افزایش است و از همیشه بیشتر و پررنگ تر به نظر می رسد نگاهی به برخی از واقعیت های مربوط به مصرف و اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان می تواند کمک کننده باشد.

 • مصرف مواد مخدر در ایالات متحده در میان نوجوانان رو به افزایش بوده است و استفاده از داروها و مواد مخدر مانند ماری جوانا به شدت افزایش پیدا کرده است.
 • استفاده از هیدروکودون در بین دانش آموزان دبیرستان بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است و در مقایسه با ۱۰ سال گذشته بیش از ۵۰ درصد آمار اعتیاد به این ماده مخدر افزایش داشته است.
 • مصرف ماده مخدر ماری جوانا در میان نوجوانان و دانش آموزان حدود شش درصد بوده و تغییری نکرده است و به صورت میانگین هر روز از آن استفاده می شود و در ۵ سال گذشته این آمار تغییر زیادی نداشته است.
 • مصرف و اعتیاد به الکل و مشروبات الکلی در بین دبیرستانی ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.
 • استعمال سیگار در بین نوجوانان و جوانان بین ۱ تا ۳ درصد افزایش داشته است.

علائم مصرف مواد مخدر در نوجوانان

اعتیاد در کودکان و نوجوانان به تغییراتی اشاره می کند که یک ناظر می‌تواند آنها را مشاهده نماید و به عنوان سرنخی برای تایید اعتیاد به انواع مواد مخدر در کودک از آن استفاده کند. اما علائم بیماری اعتیاد می‌تواند در چند دسته قرار بگیرد که مهمترین آن عبارتند است از:

 • پیش بینی
 • علائم جسمی
 • علائم روانشناختی

در همین رابطه مخفی نمودن مواد مخدر و یا وسایل مصرف آن نشانه‌ای از اعتیاد به مواد مخدر است. در واقع پنهان نمودن انواع مواد مخدر یکی از علائم هشدار دهنده مصرف مواد مخدر و اعتیاد در کودکان و نوجوانان است.

ابزار و وسایل مصرف

ابزارهای مرتبط با مصرف مواد مخدر بسیار گوناگون هستند، اما برخی از آنها که می‌تواند نشانه های اعتیاد به مواد مخدر باشد در زیر آورده شده است که مهمترین آنها عبارتند است از:

 • ابزار مورد نیاز برای تزریق مواد مخدر مانند: اتصال بازو، قاشق با علائم سوختگی و سرنگ.
 • ابزار مورد نیاز برای استعمال دودی شکل مواد مخدر شامل: لوله های شیشه ای یا فلزی، فندک معمولی مشتعل، نی های فلزی یا پلاستیکی، فویل و غیره.
 • ابزار مورد نیاز در روش اسنیف و استنشاقی عبارتند از: تیغه های تیز، لوله‌های کوچک آغشته به مواد مخدر ( فلزی یا پلاستیکی )

 

در همین رابطه اگر به یک داروی خاص مشکوک هستید باید آن را جستجو کنید تا در مورد آن اطلاعات بدست بیاورید. هنگامی که نسبت به اعتیاد در کودکان و نوجوانان مشکوک هستید اما نمی توانید مطمئن باشید باید علائم جسمی و عمومی فرد را بررسی کنید.

علائم جسمی اعتیاد

 • تغییر در الگوی خوردن و خوابیدن
 • کاهش نظافت شخصی
 • خشکی چشم، مردمک هایی که بزرگتر یا کوچکتر از حد طبیعی هستند
 • مشکل در تکلم لرزش دران
 • اضطراب و آبریزش بینی
 • بوی عجیب در تنفس یا لباس
 • تغییر ناگهانی در وزن و یا افزایش وزن و از دست دادن آن

علائم روانشناختی عمومی در اعتیاد

 • ظاهر شلخته و مضطرب
 • آشفتگی یا ترس بدون دلیل یا همان پارانوئید
 • عصبی بودن و بی ثباتی خلقی
 • کمبود ناگهانی انگیزه
 • تغییرات غیر قابل توضیح در نگرش یا شخصیت

علائم محرومیت در طی چند ساعت تا چند روز پس از آخرین بار مصرف از ماده مخدر شروع می‎شود. علائم ترک اعتیاد بسته به نوع ماده مخدری که نوجوانان استفاده می کنند می تواند متفاوت باشد.

شواهد جسمی دیگر نشان می دهد فرد از خود بروز می دهد. پیدا شدن مقداری ماری جوانا، پودر سفید، قرص های ناشناخته و یا سایر مواد ناآشنا می تواند شاهدی بر اعتیاد در کودکان و نوجوانان باشد. اما نکته مهم آن است که والدین همیشه مراقب مواد و وسایل ناشناخته که پیدا می‌کنند باشند و به دنبال کشف حقیقت باشند.

در کنار علائم بارز جسمی و زاهدی، اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور می تواند باعث ایجاد تغییرات آشکاری در رفتار کودک و نوجوان شود. در حالی که در سالهای نوجوانی فرد دچار تغییراتی در شخصیت می گردد اگر متوجه شدید که ترکیبی از علائم اعتیادی که در بالا ذکر شد وجود دارد و مشکوک به سوء مصرف مواد مخدر شده اید باید به دنبال راه حل و رفع مشکل باشید.

علل اعتیاد به مواد مخدر در کودکان و نوجوانان

در حالی که پیش‌بینی اعتیاد در میان نوجوانان دشوار است اما تحقیقات به ما کمک می‌کند تا دلایل اساسی گرایش به علائم اعتیاد در نوجوانان را شناسایی کنیم این عوامل می‌تواند شامل موارد زیر باشد که عبارتند از:

زیست شناسی: در حقیقت ژن های ما نقش مهمی در پاسخ به انواع مواد مخدر و داروهای مخدر دارند. ممکن است یک فرد فقط برای یک بار یک داروی مخدر را مصرف کند و به شدت به آن گرایش پیدا کند در حالی که بعضی دیگر می توانند چندین بار آن را بدون خطر اعتیاد مصرف کنند.

تغییرات شیمیایی مغز: در حقیقت هنگامی که افراد در سنین خیلی کم از مواد مخدر استفاده می کنند تاثیر اعتیاد بر مغز می تواند بیشتر و شدیدتر گردد و این موضوع باعث اختلال در سیستم مغزی و عصبی در فرد می گردد که همین امر می تواند موجب اعتیاد بیشتر انواع مواد مخدر و اعتیاد به الکل در فرد گردد.

محیط: محیطی که کودک و نوجوان در آن رشد و نمو می کند می تواند تاثیر بسزایی در روند رشد افراد داشته باشد. در همین رابطه عوامل زیادی وجود دارد که می تواند تاثیر گذار باشد. عواملی مانند کیفیت زندگی، مورد سوءاستفاده قرار گرفتن، در معرض استرس های شدید بودن، می تواند در اعتیاد در کودکان و نوجوانان تاثیرات بسزایی داشته باشد.

برای درک بیشتر علت اعتیاد در کودکان و نوجوانان باید به شرایط روحی و روانی و نیاز ها و افکار احساسات نوجوان به قوم کرد. در حقیقت دلیل استفاده از مواد مخدر و اعتیاد به آن در افراد می تواند متفاوت باشد و این دلایل باید در فرد پیدا شود.

موادی که معمولاً توسط نوجوانان استفاده می شود

شکل و نوع اعتیاد در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است و همان موادی که توسط بزرگسالان مورد سوء استفاده و اعتیاد قرار می‌گیرد در میان کودکان و نوجوانان نیز می تواند استفاده شود. آنچه حائز اهمیت است این است که خانواده ها نسبت به رفتار کودکان خود آگاه باشند و علائم رفتاری تعیین نمایند که نشان ‌دهنده سوء مصرف مواد مخدر کودکانشان است.

در همین رابطه بیشترین موادی که توسط نوجوانان مصرف می شود شامل الکل، حشیش و نیکوتین است. معمولاً داروهای غیر مجاز و همچنین مواد تجویزی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی مواد مخدر و یا داروهای غیر قانونی که مانند قرص، نوشیدن و یا دود کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند در میان نوجوانان بیشتر رایج است و موادی که از طریق اسنیف و یا استنشاق و همچنین به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد کمتر رایج است.

مواد مخدر غیر قانونی

داروها و موادی که به صورت غیر قانونی ساخته و توزیع می شوند در این دسته قرار می‌گیرند. نمونه هایی از این داروها که در اعتیاد در کودکان و نوجوانان بیشتر قابل مشاهده است عبارتند است از:

 1. کوکائین
 2. هروئین
 3. دی اتیل آمید یا اسید
 4. ماری جوانا
 5. آمفتامین
 6. متامفتامین
 7. قارچ
 8. مصنوعی

داروهای تجویزی

یکی از موارد مهم در اعتیاد در کودکان و نوجوانان به مواد مخدر داروهای نسخه هستند که می تواند به سرعت در میان نوجوانان پخش کردند. اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور با تجویز نوجوانان دیگر بسیار متداول است زیرا این گونه داروها به راحتی در دسترس هستند که برخی از آنها عبارتند از:

 • داروهای خواب آور و ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها و برخی از داروهای تشنج
 • شربت سرفه کدئین، فنتانیل، مورفین و ترامادول
 • داروهای بدون نسخه مانند دکسترومتورفان، لوپرامید و متامفتامین
 • داروهای محرک مانند آمفتامین یا متیل فنیدید

الکل

نوشیدن و اعتیاد به الکل در میان جوانان و نوجوانان یکی از مشکلات رایج در جوامع است. ممکن است فرزند شما بخواهد برای پناه بردن از مشکلات الکل مصرف کند بنابراین خانواده ها باید مطمئن شوند که خطرات ناشی از مصرف و مسمومیت الکل را به فرزندانشان آموخته باشند.

اعتیاد در کودکان و نوجوانان و همچنین اعتیاد به الکل در بین آنها می‌تواند درمان شود .مراکز درمان بستری مانند مرکز تخصصی ترک اعتیاد آبادان می توانند با ارائه خدمات در رابطه با بهبودی از اعتیاد به فرزندان شما در سنین نوجوانی کمک نمایند. این مراکز با ارائه امکانات تخصصی و منحصر به فرد می توانند در اعتیاد کودکان و نوجوانان تاثیر مثبت به سزایی داشته باشند.

اثرات استفاده از مواد مخدر در نوجوانان

تاثیر علائم اعتیاد در نوجوانان می‌تواند بسیار چشمگیر و مخرب باشد و تاثیراتی حتی به صورت دائمی در فرد ایجاد نماید. میزان مصرف، نوع ماده مخدر و زمان استفاده از آن همگی می توانند تاثیرات مخرب اعتیاد را در فرد تشدید کنند.

در همین حال به دلیل اینکه نوجوانان نمی توانند عواقب تصمیم و رفتار خود را به خوبی تشخیص دهند همین موضوع می‌تواند اثرات و پیامدهای مخرب زیادی را برای آنها ایجاد نماید.

اثرات اعتیاد در کودکان و نوجوانان


اعتیاد در کودکان و نوجوانان

 • مشکلات قانونی
 • بروز مشکلات در نوجوانان باردار
 • مشکلات تحصیلی و شغلی در آینده
 • مشکلات مالی آینده
 • اثرات سو بر روی سلامتی
 • از دست دادن روابط اجتماعی و عاطفی
 • بروز رفتارهای خطرناک جنسی و عفونتهای مقاربتی
 • بیماری و یا جراحت های جدی

 

اثرات اعتیاد بر مغز نوجوانان

تاثیر مواد مخدر بر سیستم عصبی و مغز افراد بسته به نوع ماده مخدر و میزان آن می تواند متفاوت باشد. برخی از مواد مخدر باعث می‌شوند که دوپامین بسیار بیشتری در مغز تولید شود و سیگنال های شیمیایی که موجب تقویت سیستم پاداش در مغز می شوند تشدید گردد.

این سیگنال ها می تواند درد را مسدود کرده و در نهایت باعث سرخوردگی و افسردگی های شدید در فرد گردد. با گذشت زمان اثر مواد مخدر و الکل بر روی مغز می‌تواند نحوه عملکرد آن را برای همیشه تغییر دهد.

به این دلیل که در دوران نوجوانی مغز در حال رشد و توسعه است، تاثیر اعتیاد در کودکان و نوجوانان بسیار شدید است و صدمات جبران ناپذیری به سیستم عصبی و مغز فرد وارد می شود. مصرف مواد مخدر می‌تواند تاثیرات شدیدی بر روی احساسات افراد بگذارد که در درازمدت برای سلامتی روانی، روحی و احساسی فرد بسیار مضر است.

از اثرات طولانی مدت اعتیاد در کودکان و نوجوانان، وابستگی و اعتیاد شدید به مواد مخدر و الکل است. در این دوران آسیب های مغزی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر می تواند بسیار سنگین و مخرب باشد.

آیا اعتیاد در نوجوانان قابل درمان است؟

نکته مهم این است که اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان نیز قابل درمان و بهبودی است. در حال حاضر اعتیاد به عنوان یک بیماری و ناخوشی چند بعدی شناخته می شود و نه یک امر اخلاقی ناکام مانده. در همین حال می دانیم که بسیاری از نوجوانان به دلیل پاسخ به استرس های موجود در زندگی شان و یا حتی از روی کنجکاوی ممکن است به مصرف مواد مخدر گرایش پیدا کرده باشند.

به ندرت سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان یک مشکل بیولوژیکی است. هنگامی که فرد در این حالت به مصرف مواد مخدر روی می آورد، اعتیاد او می‌تواند بسیار عمیق تر شود.

گزینه های درمانی برای نوجوانان

مصرف مواد مخدر و اعتیاد در کودکان و نوجوانان می‌تواند بسیار جذاب و فریبنده باشد. اما نکته مهم این است که برای بهبودی و درمان نوجوانان از اعتیاد به مواد مخدر باید با استفاده از کمک متخصصان توانبخشی انجام شود.

در همین راستا مراکز درمانی بسیاری وجود دارد که می‌توانند به نوجوانان در مسیر بهبودی از اعتیاد کمک نمایند. در همین رابطه مراکز درمان بستری اعتیاد مانند مرکز ترک اعتیاد زنان در اهواز آماده خدمت رسانی و کمک به دختران و بانوان نوجوانان و جوانان است. که در این مرکز با کمک متخصصان توانبخشی، مددکاران و مشاورین اعتیاد به کمک نوجوانان مبادرت ورزیده است.

در این مراکز درمانی برای کمک به درمان اعتیاد در کودکان و نوجوانان و برای مقابله با مصرف مواد مخدر خدماتی ارائه می‌شود. گزینه های درمانی برای بهبودی از انواع اعتیاد که شامل پیاده سازی درمان، مشاوره، دارو درمانی و سایر ابزارهای اثبات شده برای بازگشت فرد معتاد به زندگی بدون مواد مخدر وجود دارد.

شاید شما سعی کرده باشید به تنهایی و با کمک دارو به فرد نوجوان و معتاد خود کمک کرده باشید اما حتماً در این مسیر ناموفق خواهد بود. زیرا کمک های حرفه ای و تخصصی در رابطه با اعتیاد دریافت نکرده اید.

اما نکته مهم این است که درمان در مراکز تخصصی ترک اعتیاد نمی تواند تضمین کند که فرزند یا دختر شما از سوء استفاده از مواد مخدر و اعتیاد به آن دست بکشد. اما تحقیقات نشان داده است که نوجوانان معتادی که تحت درمان های تخصصی قرار می‌گیرند به مراتب بیشتر از کسانی که این کار را انجام می دهند می توانند اعتیاد خود را متوقف سازند و به زندگی دوباره باز گردند.

آیا کودک من به درمان حرفه ای احتیاج دارد؟

در مسیر بهبودی از اعتیاد در کودکان و نوجوانان اولین قدم، دستیابی به کمک‌های حرفه‌ای مشاورین اعتیاد و متخصصین امر اعتیاد است. یک متخصص می تواند به شما در ارزیابی وضعیت کودکتان کمک کند و برای اقدامات بعدی برای توانبخشی به نوجوان تان به شما کمک نماید.

اگر فرزند شما به کمک نیاز دارد باید از یک متخصص حرفه ای در زمینه راههای ترک اعتیاد کمک بگیرید تا بتوانید نتایج بهتری را دریافت نمایید. همچنین اگر علائمی را مشاهده کردید که کودک تان از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند باید هر چه سریعتر به او کمک نمایید و قبل از آن که اعتیاد آسیب های جدی به مغز و سیستم عصبی او وارد کند درمان های مناسب برای بهبودی از اعتیاد را شروع نمایید.

در همین رابطه مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با کمک مراکز همکار خود در سراسر کشور آماده خدمت رسانی به هموطنان گرامی در امر اعتیاد کودکان و نوجوانان است. کمپ ترک اعتیاد اهواز با ارائه خدمات تخصصی در رابطه با اعتیاد می کوشد تا در این معضل پیچیده به خانواده‌ها کمک نماید.

عزیزان و همراهان انجمن برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره در زمینه اعتیاد و ترک اعتیاد با مشاورین مرکز اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *