کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد به متادون | شناخت مزایای ترک قرص متادون

اعتیاد به متادون

اعتیاد به قرص متادون چیست و مهمترین عوارض آن کدام است؟ برای ترک قرص متادون چه باید کرد بهترین روش بهبودی از اعتیاد متادون کدام است؟

درباره اعتیاد به متادون

متادون یک ماده مخدر مصنوعی است که به عنوان یک مسکن درد و گاهی بخشی از برنامه درمان اعتیاد به هروئین و یا سایر مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. اعتیاد به متادون به شکل یک کمک کننده مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا در درمان انواع مواد مخدر اعتیاد آور نقش موثری دارد. نکته مهم در مورد متادون این است که اگرچه یک داروی بدون نسخه است، اما عوارض جانبی بسیار شدیدی دارد و در صورت اعتیاد به آن حتی ممکن است کشنده باشد.
در مقاله پیش رو در مورد موضوعات متنوعی درباره اعتیاد به متادون صحبت شده است. در همین رابطه مرکز ترک اعتیاد اهواز کمک کرده تا با ارائه مقالات موثر در زمینه اعتیاد کمکی هر چند کوچک به هم وطنان گرامی را ارائه نماید. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

متادون چیست؟

متادون یک ماده مخدر مصنوعی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید شده است.و در معالجه اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت متادون با تغییر نحوه پاسخ مغز و سیستم عصبی به علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر علائم ترک محرومیت را کاهش میدهد.

اعتیاد متادون و گزینه‌های درمانی

رادان در فیلم قرص، مایع و یا اشکال دیگر وجود دارد و برای کاهش اشتهای مصرف مواد مخدر مانند ماده مخدر هروئین و تریاک مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت متادون از اثرات مواد مخدر بر فرد تغییر میکند و مغز را به این باور می رساند که بعد از مواد افیونی استفاده کرده است. امروزه از متادون برای تسکین دردهای متوسط و یا شدید مورد استفاده قرار می گیرد.
متادون مانند هروئین عمل می‌کند و عملکرد بدن را تغییر میدهد. این ماده مواد شیمیایی مغز را تغییر میدهدو به همین دلیل استفاده مکرر از آن باعث می‌شود که سیستم مغزی فرد دچار نقصان شود. دوز بالای متادون می‌تواند باعث خواب آلودگی و حتی اغما گردد.

اثرات متادون

متادون اثر آتیش به هروئین دارد هنگامی که فرد متادون مصرف می کند با حالاتی نظیر:

 • رضایت
 • گرما
 • احساس جدا شدن
 • کاهش درد جسمی و روانی

تفاوت متادون و هروئین

متادون یک ماده مخدر است که اثرات آن طولانی مدت می باشد، به این معنا که از مواد مخدر دیگر مانند هروئین و مواد نیمه مصنوعی تاثیرات طولانی مدتی بر بدن می گذارد. تاثیر این ماده مخدر ۲۴ تا ۵۵ ساعت است اما هروئین تنها سه تا هشت ساعت دوام می آورد. به همین دلیل افراد ممکن است بدون در نظر گرفتن میزان دوام این ماده مخدر به صورت ناخواسته از یک دوز کشنده استفاده کنند.

تاثیر متادون بر روی بدن

در مواردی که افراد زیر نظر پزشک و با نظارت صحیح و دقیق بر مصرف متادون مبادرت می ورزند می‌توانند از آن به عنوان یک مسکن طولانی مدت و برای کاهش دردهای شدید استفاده کنند. اما نکته حائز اهمیت است که متادون یک ماده افیونی پایدار است و برای مدت طولانی در بدن فرد باقی می ماند و همین موضوع احتمال مصرف بیش از حد آن را افزایش می دهد.

مهمترین اثرات منفی متادون

قلب و عروق خونی: متادون باعث پارس ضعیف و فشار خون پایین می شود.
سیستم عصبی: استفاده منظم از متادون می‌تواند باعث خواب آلودگی، تحریف واقعیت و یا حتی اعمال شود.
چشم‌ها و پوست: اعتیاد به متادون باعث ایجاد شفیره در دانش آموزان می گردد و در حالی که گلبول های قرمز خون کاهش یافته باعث کبودی پوست، ناخن ها و لب ها می گردد.
دستگاه گوارش: مصرف متادون باعث درد شدید معده، یبوست و علائم شایع سوء مصرف متادون می گردد.
دستگاه تنفسی: استفاده از متادون باعث ایجاد اختلال در سیستم تنفسی فرد و کاهش تنفس و عمق آن می گردد.

علائم سوء مصرف متادون

متادون یک ماده کنترل‌ شده برنامه دوم است، بنابراین علی‌رغم هدف پزشکی و قانونی آن پتانسیل بسیار بالایی برای ایجاد اعتیاد در افراد دارد و ممکن است منجر به اعتیاد به متادون شود. اگرچه متادون در اندازه داروهای مخدر و غیر مجاز دیگر مانند هروئین، کوکائین یا اکستازی مورد سوء استفاده و مصرف قرار نمی‌گیرد ولی می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد.
اعتیاد به متادون به معنای استفاده از یک ماده مخدر و یا حتی داروی نسخه ای است که توسط پزشک تجویز نشده است. سوء استفاده و اعتیاد به متادون می تواند از طریق تجویز یک دوست برای کاهش دردها تجویز شده باشد. در همین راستا فردی که دچار اعتیاد به مواد مخدر است ممکن است بدون توجه به تاثیرات منفی آن بر روز بر جسم و زندگی خود از متادون استفاده کند.

علائم و نشانه های اعتیاد به متادون

علائم و نشانه های جسمی سوء مصرف متادون مشابه به علائم مصرف ماده مخدر هروئین است و ممکن است شامل مواردی همچون:
حالت تهوع، سرگیجه، مشکلات خواب، دیجی، اشکال در تنفس، تعریق، یبوست و دردهای عضلانی می باشد..
اما ماده مخدر متادون دارای عوارض جانبی جدی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • ۱- عدم تحمل گرما
 • ۲- افزایش وزن
 • ۳- یبوست
 • ۴- حالت تهوع
 • ۵- فشار خون پایین
 • ۶- استفراغ
 • ۷- ضربان قلب نامنظم
 • ۸- از دست دادن اشتها
 • ۹- مشکل در ادرار
 • ۱۰- تورم دست و بازو ها
 • ۱۱- بی خوابی
 • ۱۲- اختلال در عملکرد جنسی

در طی چند دهه گذشته در دسترس بودن روزافزون متادون تهدید اعتیاد متادون را بیشتر کرده است. روش‌های درمانی متفاوتی برای افراد با این اعتیاد وجود دارد که می‌توانند از آن کمک بگیرند. اما پیش از همه مهم است که با خطرات سوء مصرف و اعتیاد به متادون بیشتر آشنا شویم و بدانیم که این ماده مخدر می تواند آسیب های جدی به سیستم عصبی و جسمی فرد وارد نماید.

خطرات سوء مصرف متادون


اعتیاد به متادون

از آنجا که میزان دسترسی عموم به این ماده و داروی نسخه ای افزایش پیدا کرده و اعتیاد به متادون در کشورها رو به افزایش است. در حقیقت بتادین به همان اندازه که قدرتمند و تاثیرگذار است، اعتیاد آور و خطرناک نیز می باشد حتی اگر به عنوان داروهای جایگزین برای ترک اعتیاد به مواد مخدر اعتیاد آور دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
افرادی که از متادون برای غلبه بر هروئین استفاده می کنند به دلیل سابقه قبلی وابستگی به مواد مخدر در معرض خطر اعتیاد به متادون هستند.

مصرف متادون ممکن است منجر به افزایش افزایش آستانه جسمی افراد شود به این معنا که فرد برای به دست آوردن نتایج مشابه مواد مخدر خود مجبور شود مقدار بیشتری از آن را استفاده کند. آنچه که بسیاری از مردم افرادی که از این ماده استفاده می کنند نمی دانند این است که یک قرص ۱۰ میلی گرمی متادون می‌تواند تا ۵ روز در سیستم عصبی فرد باقی بماند.
مصرف دوز دوم متادون در ۱۲ ساعت از اولین دوز مصرف، می تواند خطر مصرف بیش از حد این ماده مخدر را افزایش دهد. همین موضوع در حقیقت موجب مرگ بسیاری از افراد در دنیا شده است.

قطع مصرف متادون

علیرغم مورد استفاده متادون در کاهش علائم ترک سایر مواد مخدر، متادون می تواند باعث بروز علائم شدیدتر در فرد گردد. این ماده مخدر زمان طولانی تری در بدن فرد باقی می ماند همین موضوع باعث افزایش خطر اعتیاد متادون در فرد می‌گردد.
هنگامی که مصرف متادون متوقف می‌شود، بدن فرد و ذهن او شروع به ایجاد علائم ترک در فرد می کند که از این علائم اصطلاحاً علائم ترک متادون شناخته می شود. محرومیت متادون می‌تواند شدید باشد و باعث عود مجدد مصرف در فرد گردد.

برخی از علائم محرومیت متادون

وسوسه شدید مصرف
اضطراب، بی‌قراری
افسردگی
تعریق
آبریزش بینی
تب و لرز و گرگرفتگی
بی خوابی
افزایش دفع مایعات از بدن
در های عضلانی و و مفصلی
یبوست

علائم ترک اعتیاد متادون می تواند شدید باشد و برای انجام این کار هرگز نباید بدون نظارت یک متخصص و کمک یک کمپ ترک اعتیاد انجام شود. هنگامی که فرد در یک مرکز ترک اعتیاد در اهواز بستری می شود می تواند از کمک های درمانی متخصصین حاضر در مرکز برای غلبه و ترک اعتیاد خود به متادون استفاده کند.

درمان اعتیاد متادون

نکته حائز اهمیت در درمان اعتیاد متادون این است که در ابتدا باید بدانیم که اعتیاد ماهیتاً یک بیماری است و افراد مبتلا به آن بیمار هستند.
در مرکز ترک اعتیاد اهواز کم ما معتقدیم اعتیاد از اشکالات روحی جسمی و معنوی ناشی می شود بنابراین هسته مرکزی درمان اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد بر این نکات تمرکز دارد. اعتیاد به متادون می‌تواند از هر راهی وارد زندگی فرد شود و هر کسی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.
در مراکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد زنان در اهواز کز برنامه‌های درمانی بر ارزش‌های اصلی یک زندگی متعادل متمرکز است که شامل سلامت، خانواده، خودسازی، معنویت، زندگی اجتماعی، کار و امور مالی است.

حقیقت این است که اعتیاد متادون یک نوع سخت اعتیاد است و مدت زمان زیادی برای بهبودی از اعتیاد به متادون نیاز است. بنابراین برنامه های درمانی متادون با نهایت دقت و تحت نظارت متخصصین این امر اجرا می شود. در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ، ما برنامه های درمانی کاملا منحصر به فرد برنامه‌های درمانی جامع متادون را ارائه می دهیم که ترکیبی است روش های متنوعی شامل قدم های دوازده گانه که در رویکرد از روانشناسی غرب و عرفان شرق ترکیب شده است.

در مرکز تخصصی ترک اعتیاد آبادان نیز پرسنل و کارکنان مرکز بستری ترک اعتیاد با ارائه کمک های تخصصی خود در خدمت مقیمان و مددجویان مرکز هستند. در این مرکز نیز با ارائه خدمات درمانی و بهبودی سعی شده تا افراد دارای اعتیاد به متادون را به بهترین شکل ممکن و با بهترین مراقبتهای ممکن تحت حمایت خود قرار دهد. همین موضوع باعث می شود که اهواز کمپ به یکی از
به متادون و انواع مواد مخدر اعتیاد آور دیگر شود
سرفراز باشید…

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *