کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد به تریاک | علائم و عوارض اعتیاد به تریاک

اعتیاد به تریاک

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مرکز ترک اعتیاد اهواز : اعتیاد به تریاک چگونه اعتیادی است و برای بهبودی از اعتیاد به آن چه باید کرد؟ بهترین روش درمان اعتیاد به تریاک چیست و چگونه باید آن را به انجام رساند؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز با جمع آوری اطلاعات دقیقی در رابطه با اعتیاد به ماده مخدر تریاک سعی کرده تا مطالب مهمی را در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفا ما را تا انتهای مقاله همراهی بفرمایید.
انواع بسیاری از مواد افیونی و از جمله تریاک از دانه گیاه خشخاش به وجود می‌آیند که بعد از سنتز در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند. بذر خشخاش حاوی مورفین و کدئین و همینطور سایر مواد اعتیاد آور دیگر است که مهمترین آنها عبارتند از: هیدرو کدون، اکسی کدون، هیدرومورفون و هروئین هستند.

درمان اعتیاد به تریاک

برخی از مواد مخدر صنعتی که ساختار شیمیایی متفاوتی دارند دارای اثرات  مشابه مواد مخدر طبیعی مانند تریاک بر روی بدن و مغز ایجاد می کنند که شامل: پروپوکسیفن، مپریدین و متادون می باشند که در زمینه پزشکی از آنها استفاده می‌شوند.

مواد مخدر اعتیاد آور درد را کاهش و در ظاهر اضطراب را کاهش می‌دهند و در دوزهای بالا ایجاد سرخوشی می‌کنند. اکثر این مواد اعتیاد آور را می توان از طریق دهان، سیگار کشیدن و یا از طریق بینی استفاده کرد. هرچند که معتادان اکثراً تزریق وریدی را ترجیح می دهند در نتیجه این روش سریعترین تاثیرات را به همراه دارد.

اما استفاده از روش های وریدی می تواند منجر به بیماری عفونی در فرد گردد. مصرف بیش از حد  آن، به خصوص وریدی آن اغلب باعث ایست تنفسی و مرگ می شود.

رویه مصرف معتادگونه

به طور کلی افراد داری علائم بیماری اعتیاد، کنترلی بر روی مصرف خود ندارند. هرچند بارها و بارها سعی در کاهش یا متوقف کردن آن دارند اما زمان زیادی را برای به دست آوردن ماده مخدر اعتیاد آور صرف می کنند. از خیلی از چیزهای اطراف خود به خاطر بدست آوردن داروی خود صرف نظر می کنند وعلی رغم آسیب‌های جدی جسمی یا روانی همچنان به اعتیاد به تریاک ادامه می دهند.

برخی از آنها نمی‌توانند شغل خود را نگه دارند و برای پرداخت هزینه‌های مواد مخدر به صورت غیر قانونی مرتکب جرم و جنایت هم می شوند. هروئین از دیرباز مورد علاقه معتادان خیابانی بوده است زیرا چندین برابر از مورفین قوی تر است و به سرعت هم به مغز می‌رسد و چنانچه بصورت وریدی تزریق شود سریعتر بر فرد تاثیر می گذارد.

افرادی که در مدت طولانی به طور مرتب از مواد افیونی استفاده می کنند، گیرنده های عصبی در بدن آنها با ماده مصرفی سازگار می‌شود و در نتیجه شروع به مقاومت در برابر آن ماده مخدر می کنند، که همین امر باعث نیاز به دوزهای بالاتر می شود. از سوی دیگر این مقاومت جسمی در مقابل ماده مصرفی می تواند به صورت یک واکنش فیزیکی و محرومیت باشد که در صورت ترک دارو از بدن خارج می شود.

وابستگی جسمی

باید بدانیم که وابستگی جسمی برابر با اعتیاد نیست بسیاری از بیماران که به دلیل درد از بیماری از داروهای مخدر استفاده می‌کنند از نظر جسمی ممکن است به دارو وابستگی پیدا کنند اما معتاد نیستند، بنابراین دارو به آنها آسیب نمی‌رساند و برای به دست آوردن آن به بیراهه نمیروند.

در دهه ۱۹۹۰مقامات بهداشت عمومی در ایالات متحده فشارهای زیادی برای بهبود درمان بیماران و تسکین درد به وجود آوردند. همین باعث شد که درد به پنجمین نشانه حیاتی تبدیل شود. به همین دلیل به پزشکان و پرستاران این تصور داده شد که درد باید کاملاً تسکین یابد. مواد مخدر از نظر تسکین دهنده درد بسیار خوب عمل می کنند.

سم زدایی

برای برخی از مبتلایان اعتیاد تریاک به جای  اعتیاد اصطلاح جدید شروع درمان سم زدایی به کار می رود. یعنی از طریق  توصیه‌های پزشکی مصرف دارو کنترل شود. هرچند راه حل مناسبی نیست و به خودی خود انجام نمی گیرد، چون اکثر مبتلایان به اعتیاد مجدداً مصرف را از سر می‌گیرند مگر اینکه به طور جدی  تحت نظر باشند.

علائم ترک اعتیاد به تریاک

اعتیاد به تریاک و ترک جسمی آن دارای علائم متفاوتی است که در افراد می تواند متنوع باشد. ولی تعدادی از این نشانه ها می توانند مشترک باشند که مهمترین آنها عبارتند از:

درد شدید و آزار دهنده جسمی و روانی، اضطراب، لرزش عضلات به همراه درد، گر گرفتگی های گرم و سرد، گاهی اوقات تهوع و استفراغ و اسهال، علائمی که بسیار ناراحت کننده هستند اما برای شخص خطرناک نیستند. باید یادآور شویم که هیچ روش واحد یکسانی برای سم‌زدایی و ترک اعتیاد وجود ندارد.

اثرات سوء مصرف تریاک

تریاک بسیار اعتیاد آور است و به یک مشکل ملی در ایالات متحده تبدیل شده است. آمارها نشان می‌دهد که این بیماری همه گیر شده است. انستیتوی ملی سوء مصرف مواد مخدر اعلام کرده است که : بیش  از دو میلیون آمریکایی از مواد مخدر استفاده می کنند و تعداد زیادی با مصرف بیش از حد انواع مواد مخدر هر روز جان خود را از دست می‌دهند.

دلیل اعتیاد به تریاک

اعتیاد تریاک و مواد مخدر این توانایی را دارند که به مغز و بدن شما این باور را القا کنند که این دارو برای بقای شما ضروری است زمانی که یاد می گیرید دوز تجویز شده را تحمل کنید ممکن است متوجه شوید که برای تسکین درد یا رسیدن به آرامش به مواد مخدر بیشتری احتیاج دارید و اینجاست  که وابستگی ایجاد می‌شود. اعتیاد به انواع مواد مخدر می تواند مغز را به چند روش تحت تاثیر قرار دهد و بسیار پیچیده تر از آن اثر بگذارد که بسیاری از مردم  از آن آگاهی داشته باشند.

علائم اعتیاد چیست؟

افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند در ابتدا رفتار آنها تغییر می کند. این علائم عبارتند از :

 • انتخاب دوستان مصرف کننده
 • دوری از خانواده و دوستان
 • تمایل به تنهایی
 • عدم علاقه به فعالیت های اجتماعی
 • عدم توجه به بهداشت فردی
 • افسردگی و خستگی
 • تغییر عادات غذایی
 • عدم تمرکز در صحبت های محاوره ای
 • پرخاشگری و عصبانیت
 • تغییر حالات روحی و احساسی
 • تغییر ساعات خواب و کم خوابی مفرط
 • ایجاد مشکلات مالی

راه های ترک اعتیاد به تریاک

چنانچه برای اعتیاد به تریاک آمادگی دارید، اولین قدم پیدا کردن یک کمپ ترک اعتیاد استاندارد است که بتواند به خوبی به شما کمک کند. شما می توانید از یک مرکز ترک اعتیاد اهواز در زمینه ترک اعتیاد بخواهید تا شما را راهنمایی کند. چنانچه قصد دارید به یک دوست یا یکی از اطرافیان کمک کنید تا ترک موفقی داشته باشد بهتر است توصیه های زیر را ارائه دهید:

برای ترک اعتیاد به تریاک راههای متفاوتی وجود دارد که هر کدام می تواند برای شما نتایجی در بر داشته باشد. اما مهمترین و کارآمد ترین روش ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور استفاده از کمک های تخصصی در زمینه بهبودی از اعتیاد است.

اگر یک بانو معتاد هستید، یک کمپ ترک اعتیاد زنان می تواند به شما در روند بهبودی از بیماری اعتیاد کمک نماید. علائم بیماری اعتیاد نشاندهنده پیشرونده بودن این بیماری لاعلاج است و برای درمان از آن نیاز به کمک های تخصصی اعتیاد می باشد.

یکی دیگر از روش های موثر ترک اعتیاد استفاده از جلسات و قدم های دوازده گانه بهبودی است.


علائم و عوارض اعتیاد به تریاک

یکی از مهمترین علائم اعتیاد به تریاک، جنبه روانی بیماری اعتیاد است که مهمترین نشانه های آن وسوسه های فکری برای مصرف مجدد است. اضطراب و تحریک پذیری، بی خوابی، درد شکم، استفراغ، اسهال، لرزش، احساس سرما از دیگر نشانه های این اعتیاد است. علائم اعتیاد تریاک معمولاً بین ۳ تا ۵ روز به طول می‌انجامد و گاهی تا ۱۰ روز هم ادامه دارد. انجمن اعتیاد به مواد مخدر(آسام) بیان می دارد که اقدام به ترک تریاک بدون دریافت کمک های تخصصی می تواند اشتباه و مضر است. در نتیجه برای اقدام به ترک اعتیاد تریاک باید از تخصص افراد ذیصلاح و متخصص در زمینه اعتیاد کمک گرفت.

کاهش علائم ترک اعتیاد

بهترین راه برای کاهش علائم ترک تریاک درمان تحت نظر روانشناس و مشاور و افراد با تجربه بهبودی از اعتیاد فعال است که به طور کلی شامل: داروها، مشاوره و پشتیبانی است. پزشکان معمولاً دارو های مخدررا برای تسکین دردهای حاد ناشی از جراحت جراحی و دندان درد و یا سایر روش های پزشکی و دندانپزشکی تجویز می‌کنند. با این حال مطالعات نشان می‌دهد که مصرف طولانی مدت مواد مخدر برای دردهای مزمن می‌تواند حتی بی اثر باشد و خطر اعتیاد به همراه داشته باشد و سایر مواد افیونی که تجویز می شوند شامل: مرفین، کدئین، دیاستیل مورفین ، ترامادول می باشند.

ارتباط مسکن ها و هروئین

هروئین یک ماده مخدر غیر قانونی بسیار اعتیاد آور است که به طور معمول برای تاثیرات زیاد از آن استفاده می‌شود و به شکل یک ماده تار سیاه یا یک پودر سفید یا قهوه‌ای تولید می‌شود. نام عامیانه آنها اسب، قند قهوه ای است. در ایالات متحده آمریکا میزان مصرف هروئین و اعتیاد به هروئین در حد بالایی وجود دارد.

هروئین را می‌توان به صورت دود یا از طریق بینی استفاده کرد.

تاثیر اعتیاد در گروه‌های سنی مختلف

بزرگسالان دربالای ۴۰ سالگی بیشتر با مشکلات مواجه هستند. وحتی نسبت به مصرف کنندگان جوان بیشتر به مواد مخدر معتاد می‌شوند. همچنین می‌توان گفت که تفاوت‌های قابل توجهی بین  مصرف کننده زن و مرد وجود دارد. زنان بیشتر از مردان مواد مخدر برایشان  تجویز می‌شود و در نتیجه بیشتر به آن معتاد می‌شوند. اما به خاطر داشته باشید که برای تشخیص اعتیاد به تریاک و مواد مخدر، همه افراد از هر جنسی، هر قومیتی و هر رده سنی می توانند تحت تاثیر اعتیاد قرار گیرند.

وابستگی، اعتیاد به تریاک

اکثر مردم از این اصطلاحات به طور تصادفی استفاده می‌کنند اما تفاوت مشخصی بین این سه وجود دارد: وابستگی ، اعتیاد ، سوء مصرف

هنوز هم تعریف واضحی از اعتیاد در دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی وجود ندارد. با این حال  نظر اکثر متخصصان و روانشناسان بر این است که: ولع مصرف مواد، عدم امکان کنترل استفاده و همچنین ادامه استفاده از مواد مخدر برخلاف پیامدهای منفی آن  همه جزو نشانه های اعتیاد هستند.

چرا افراد به مواد مخدر معتاد می شوند؟

تفاوت های مهم جنسیتی در بین افراد در خصوص سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد به تریاک و مواد مخدر دیگر نشان می‌دهد که  در گذشته تحقیقات مربوط به سوء مصرف مواد بیشتر مورد توجه مردان بوده است در حالی که اخیراً مشخص شده است اختلالات و اعتیاد به مواد در بین زنان  و مردان بسیار عمیق است.

باید بدانیم که زنان بیشتر با خطر ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر روبرو هستند چون زنان بیشتر از مردان دچار دردهای مزمن می شوند در نتیجه نیاز بیشتری به یک مرکز ترک اعتیاد زنان اهواز وجود دارد. در صورتی که درصد مردانی که از مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست می دهند به طور کلی بیشتر از زنان است.

شواهد نشان می‌دهد که زنان بیشتر مستعد ابتلا به مصرف مواد مخدر هستند دلیل این امر مهم این است که پزشکان معمولاً برای مدت طولانی‌تری مواد مخدر را برای خانم‌ها تجویز می‌کنند و همین امر احتمال ابتلاء در آنها را افزایش می‌دهد.

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود برای افراد داروهای مخدر تجویز شود درد های مزمن است. چنانچه دردی بیش از ۱۲ هفته طول بکشد به عنوان ” احساس درد ماندگار تعریف می‌شود”  و نیاز به تجویز مواد مخدر دارد.

تحقیقات و آمارها  نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده ی آمریکا از درد مزمن رنج می برند در حالی که زنان دو برابر بیشتر از مردان از این بیماریها رنج می برند یکی از دلایل اصلی این اختلاف جراحی های مخصوص زنان است.

نکته:

” اکسیکودون ” یا  “بنزودیازپین ها ” که برای علائم یائسگی خانمها تجویز می شوند دو نمونه از چگونگی مسائل خاص سلامت زنان هستند که باعث می شوند زن ها بیشتر در معرض خطرات ناشی از اعتیاد به تریاک و مخدرهای دیگر قرار گیرند. از آنجایی که قانون‌گذاری در چند سال اخیر تجویز مواد مخدر را برای خانم ها محدود کرده است متاسفانه هم اکنون خانم ها برای کاهش درد و هوس خود به هروئین متوسل می شوند.

تاثیر اعتیاد در بهداشت روان

پس از تشخیص اینکه تا چه میزان شخصی به اعتیاد تریاک  و یا مواد دیگر دارد باید وضعیت روحی او را هم در نظر گرفته شود. درواقع اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری روانی است و روح و روان انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مشکلات خانوادگی، تغییر خلق وخو، مشکلات مالی و کاری، از دست دادن عزیزان و نزدیکان  همگی بر روحیه فرد تاثیر گذاشته و زمینه را جهت روی آوردن به مواد مخدر فراهم می کند. مشورت با یک روانشناس و یک متخصص در این زمینه می تواند به شما کمک فراوانی برساند.

مواد مخدر بر تمام سیستم عصبی افراد تاثیر منفی میگذارد و باعث توهم می گردد که در واقع فرد را از دنیای حقیقی و واقعی دور می کند و برای او بی قراری و نا آرامی روحی به دنبال دارد. ترمیم روحیه انسان و بازگشت به شرایط اولیه، می تواند کار دشواری باشد که گاهی جبران ناپذیر خواهد بود.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه و بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز و همچنین دریافت مشاوره روانشناسی تلفنی ترک اعتیاد در منزل لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

5 از 2 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “اعتیاد به تریاک | علائم و عوارض اعتیاد به تریاک”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *