کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ازدواج با فرد خودشیفته | زندگی مشترک با افراد خودشیفته (۱)

ازدواج با فرد خودشیفته

ازدواج با فرد خودشیفته چیست و دارای چه معضلاتی است؟ برای پیشگیری از ازدواج با فرد خودشیفته به چه اطلاعاتی نیاز داریم و چه باید بکینم؟ دلیل گرایش به زندگی با افراد خودشیفته چیست؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با گردآوری اطلاعات دقیقی در رابطه با اختلال شخصیت خودشیفتگی سعی دارد تا در مورد این افراد بیشتر بدانید و از مشکلاتی که در رابطه با اینگونه افراد وجود دارد بیشتر دور بمانید. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

ازدواج با فرد خودشیفته

با آنچه که تاکنون درباره فرد خودشیفته گفته شد، شما همراهان ارجمند مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ به احتمال زیاد متوجه شده اید که فرد خودشیفته قادر به برقراری یک ارتباط عاطفی دوسویه نیست. رابطه و ازدواج با فرد خودشیفته از همان آغاز رابطه ای ناخوشایند خواهد بود، مگر آنکه شما به طور مداوم به تحسین و تمجید او بپردازید. دلایل بسیاری در جهت نهی شما از برقراری رابطه عاطفی با فرد خودشیفته وجود دارد. اگر شما قبلا وارد رابطه عاطفی و ازدواج با فرد خودشیفته شده باشید، آنچه در ادامه می آید، متأسفانه سهم شما خواهد بود.

در درجه اول، افراد خودشیفته تنها به شرطی وارد یک رابطه عاطفی می شوند که مطمئن باشند، رابطه مزبور عزت نفس آنها را افزایش خواهد داد. از همان آغاز رابطه، فرد خودشیفته سعی می‎کند تا چهره ای شاخص از خود نشان دهد و بدین ترتیب تحسین و تمجید لازم را از سوی شما دریافت دارد. اگر شما فردی موفق، ثروتمند یا جذاب باشید، به احتمال قوی فرد خودشیفته خود را سزاوار ارتباط با شما خواهد دید و تلاش خواهد کرد تا به نحوی با شما وارد ارتباط شود.

نیازهای شخصی

رابطه و ازدواج با فرد خودشیفته، عطش سیری ناپذیری نسبت به دریافت تحسین و تمجید و توجه از سوی شما دارد و اگر در چنین کاری تاکام شود، به شدت متعجب، آزرده خاطر و خشمگین خواهد شد. او توقع دارد که شما همواره نیازهای او را بر نیازهای خودتان ترجیح دهید. بدین ترتیب یک فرد خودشیفته همچون یک کودک خود محور نمی تواند تصور کند که دیگران نیز دارای نیازها و آرزوهای خاص خودشان هستند و تحقق آنها برایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین جهت، هنگامی که شما گاهی جرأت کرده و نیازهای خودتان را بر نیازهای او ترجیح دهید، بدون تردید، با اخم و پرخاش او روبه رو خواهید شد.

ایجاد رابطه با خودشیفته

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید در یک رابطه عاطفی، گمنام و ناشناخته باقی بمانید، رابطه با فرد خودشیفته برای شما گزینه بسیار مناسبی خواهد بود، زیرا اگر شما به ابراز نیازها، تمایلات و احساسات خود درباره وقایع مختلف بپردازید، محبوب خودشیفته شما آنها را نادیده گرفته و به سرعت به موضوع مورد علاقه خود خواهد پرداخت یا، از اینکه شما به نیازها، تمایلات و احساسات خودتان اهمیت می دهید، ناراحت شده و با آنها را بی اهمیت و احتمالا نشانه های ضعف شما خواهد دانست.

ازدواج با فرد خودشیفته باهوش و آشنا با مهارت های اجتماعی، در ابتدا تا حدی که شما گمان کنید با فردی همدل آشنا شده اید، به شما توجه نشان خواهد داد، اما آنگاه که شما را مجذوب خود کرد، توجه او دوباره به سمت علایق و نیازهای خود معطوف خواهد شد. در واقع محبوب خودشیفته شما از نظر عاطفی قادر به درک تأثیر رفتارها و گفتارهایش برروی شما نیست.

به طور مثال هنگامی که یک مرد خودشیفته درباره عشق قبلی اش صحبت می کند، ممکن است بگوید: «او بهترین و باهوش ترین ژنی بود که من تا به حال دیده ام » و هیچ فکر نمی کند که این اظهارنظر چه تأثیری بر روی شما خواهد گذاشت.

مقابله با خودشیفته

در نهایت، احتمالا هنگامی که به مقابله با او برمی خیزید، از او انتقاد می کنید و یا به اصلاح او می پردازید، رابطه شما رو به تیرگی می گذارد. بنابراین، همچنانکه در شخصیت های مرزی و پارانوئید نیز دیده می شود، اگر شما بخواهید به رابطه عاطفی با محبوب خودشیفته خود ادامه دهید، مجبور خواهید بود که همواره مراقب باشید که هیچگاه به اصلاح محبوب خود نپردازید و با او مخالفت و مقابله نکنید. به طور مثال، هرگونه تلاش شما به منظور اصلاح رفتار وی با تعجب، خشم و احتمالا پرخاشگری او روبه رو خواهد شد. همچنین اگر در مواردی از او موفق تر عمل کنید، بایستی انتظار ناراحتی از سوی او را داشته باشید. اگر چنین موفقیت هایی تداوم یابد، به احتمال زیاد او به شما خواهد گفت: «واقعه شانس آوردی» و یا «آنقدر هم کار مهمی انجام ندادی».

چرا من همواره جذب افراد خودشیفته می‎شوم؟

چرا من در همان برخورد اول با یک فرد خودشیفته، عاشق او می شوم و به ازدواج با فرد خودشیفته فکر میکنم؟ چه چیزی در او وجود دارد که مرا شیفته او می سازد؟ به فهرستی از ویژگی ها که در پایین آمده توجه کنید. اگر شما همواره جذب افراد خودشیفته می شوید در واقع شما جذب فردی می شوید که

 • داشتن زیبایی، قدرت و شهرت بیکران و بی پایان از دلمشغولی های همیشگی او به شمار می روند.
 • براین باور است که تنها افراد برجسته و خاصی قادر به درک او هستند.
 • انتظار دارد دیگران رفتار و برخورد ویژه ای با او داشته باشند.
 • برای رسیدن به نیازهای خود از دیگران سوء استفاده میکند.
 • قادر به درک و فهم احساسات و نیازهای شما نیست.
 • شدیدا نسبت به دیگران حسادت می کند اما ادعا می کند، که دیگران نسبت به او حسادت می کنند.
 • به چشم دیگران فردی متکبر، مغرور و کاملا خود محور به نظر می آید.

موارد فوق تصویری خوشایند از یک فرد را به نمایش نمی گذارد. چند بار دیگر این موارد را بخوانید تا به خوبی متوجه شوید که داشتن رابطه عاطفی و ازدواج با فرد خودشیفته به احتمال قوی غیرممکن است. حال از خودتان بپرسید چگونه وارد رابطه عاطفی با یک فرد خودشیفته شده اید؟ یا بدتر اینکه چرا همواره عاشق چنین افرادی می شوید؟ در واقع دلایل زیادی برای عشق ورزیدن به یک فرد خودشیفته وجود دارد.

در درجه اول باید گفت که فرد خودشیفته در برخورد نخست خود، به ویژه اگر ظاهر خوبی نیز داشته باشد، بسیار چشمگیر جلوه می کند. آنها افرادی کارآمد، با اعتماد به نفس، دارای عزت نفس بالا، با تجربه و دارای موفقیت های گوناگون در عرصه زندگی به نظر می آیند.

نکته

در حقیقت، در برخورد اول با یک خودشیفته واقعی، به ویژه اگر از ظاهر پسندیده و هوش بالایی نیز برخوردار باشد، بسیار دشوار است که شما تحت تأثیر رفتار و گفتار او قرار نگیرید و آنچه را که بعدها متوجه می شوید که چیزی جز دروغ، خیالپردازی و گزافه گویی نبوده است، به عنوان حقایقی تحسین برانگیز تلقی نکنید و به فکر ازدواج با فرد خودشیفته نیافتید.

حقیقت این است که چون فرد خودشیفته همواره خود را در هاله ای از بزرگی و داتایی قرار می دهد، شناختن چهره واقعی او در همان برخورد اول بسیار دشوار است. به همین دلیل شاید مدنی به طول بیانجامد که متوجه شویم آنچه را که ما در برخورد نخست قایل تحسین می دانستیم، عاری از واقعیت بوده است.

برخی از ما که تمایل داریم در درون یک رابطه تحت کنترل واقع شویم، جذب افراد خودشیفته می شویم. اگر شما از این دسته افراد باشید، شاید در ابتدا از قبول اینکه تمایل به ارتباط با افراد خودشیفته دارید، امتناع ورزید، اما به هرحال، او در نظر شما فردی قوی، توانا و همه فن حریف جلوه می کند. یعنی همان فردی که ایده آل شماست برای آنکه زمام زندگی خود را به دست او دهید.

اگر چه تکیه کردن به او، در ظاهر شما را از نگرانی حاصل از مسئولیت، اخذ تصمیم های مهم در یک رابطه عاطفی مصون می دارد، اما باید بدانید که متأسفانه فرد خودشیفته نه برای آسودگی خاطر شما، بلکه صرفا به خاطر علایق و نیازهای خود و اینکه گمان می کند از توانایی بیشتری نسبت به شما برخوردار است، رهبری رابطه با شما را برعهده می گیرد.

کمک به فرد خودشیفته


شرایط ازدواج با فرد خودشیفته

برخی از افراد بزرگسال دقیقا به خاطر کمک به فرد خودشیفته وارد رابطه عاطفی با او می شوند. این افراد تلاش میکنند تا نقش یک والد تمام عیار را در رابطه با فرد خودشیفته برعهده گیرند. گویا آنها به طور ناخود آگاه براین باور هستند که می توانند هویت شکننده او را از طریق یک رابطه عاطفی سالم بهبود بخشند، اما مشکل اینجا است که رفع اختلال شخصیت خودشیفته نیاز به سالها روان درمانی دارد. به طور کلی ورود شما به رابطه با فرد خودشیفته با هر فرد دیگری در نقش یک والد یا درمانگر کار نابخردانه ای است.

اگر چنین تمایلی در شما ریشه دار است، اکنون زمان آن فرا رسیده که به آشکارسازی تجربه های خودتان در رابطه با افراد خودپسندی که در دوران کودکی در زندگی شما حضور داشته اند، بپردازید. شما در دوران کودکی مراقبت کدامیک از والدین با دیگر افراد مهم زندگی خود را که دارای اختلال شخصیت خودشیفته بوده اند، به عهده داشته اید؟ چه چیزی سبب جذب شما و فکر ازدواج با فرد خودشیفته میشود؟ یک فرد خودشیفته کدامیک از نیازهای خود را از طریق شما برآورده می سازد؟

عدم همدلی و درک دیگران

برخی از ما جذب افرادی می شویم که فاقد توانایی همدلی و درک دیگران هستند. این افراد ممکن است از اینکه در سایه فرد محبوب خود زندگی میکنند، احساس راحتی کنند. آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که تنها اگر در حاشیه یک رابطه حضور داشته باشند، احساس راحتی می کنند؟ جالب اینکه این گونه افراد هنگامی که نیازهایشان نادیده گرفته می شود، احساس خوشحالی بیشتری دارند. باز شما بایستی از خودتان بپرسید، غالبا چه نوع رابطه ای را با یک فرد خودشیفته برقرار میکنید؟

شما در نقطه ای از زندگی خود اینگونه آموخته اید که وظیفه شما تنها خدمت به دیگران و نادیده گرفتن نیازهای خودتان است، تا بدین ترتیب دیگران را در ارتباط با خود نگاه دارید.

غمناک ترین دلیل

آخرین و غمناک ترین دلیل شما به برقراری رابطه عاطفی و حتی ازدواج با فرد خودشیفته را در اینجا می آوریم:

ممکن است که شما از دیدگاه محبوب خودشیفته خودتان به دنیا نگاه می کنید، به عبارت دیگر شما دیدگاه او را در مورد خودش، شما و دیگران پذیرفته و خود را با آن تطبیق داده اید. از این دیدگاه شما کمترین توجه و حمایت دریافتی از سوی محبوب خودشیفته خود را نعمتی بزرگ تلقی می کنید و او نیز با کم اهمیت شمردن نیازها و علایق شما، احساس کامل و بی نظیر بودن خودش را تقویت می کند.

بدتر از همه اینکه حتی ممکن است شما در قبال انتقاد دیگران از محبوب خودشیفته تان، از شیوه رفتار و گفتار متکبرانه او دفاع کنید و این باور را داشته باشید که تنها افراد خاصی احتمالا قادر به درک او هستند.

به دلایل زیادی شما مجذوب همچین فردی می شوید و به فکر ازدواج با فرد خودشیفته می افتید. از آنجا که فرد خودشیفته غالبا با گزافه بافی پیرامون موفقیت ها و توانایی های خود، دیگران را به سمت خود جذب می کند. او ممکن است در نگاه شما، برجسته تر از دیگران جلوه کند یا ممکن است شما در نقش فرد حامی در رابطه عاطفی با او ظاهر شوید تا هویت شکننده او را سامان بخشید. اما به هر حال، بدتر از همه این است که ممکن است در طی ارتباط عاطفی با محبوب خودشیفته تان، عزت نفس خود را از دست داده و به این باور برسید که بدون او ارزش خاصی ندارید.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز با مشاورین مرکز اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *