کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ازدواج با افراد خودشیفته | زندگی مشترک با فرد خودشیفته (۲)

نحوه ازدواج با افراد خودشیفته

ازدواج با افراد خودشیفته چه مشکلاتی دارد و برای بهبودی شرایط نابسامان با او چه باید کرد؟ اگر با یک فرد خودشیفته زندگی می کنید، چه باید بکنید؟ آیا روزنه امیدی برای شما وجود دارد؟ آیا می توان به رابطه ای قابل تحمل با او دست یابید؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ به توضیح و تشریح شرایط ازدواج با افراد خودشیفته پرداخته است تا شما همراهان ارجمند را در این مسیر همراهی نماید. این اطلاعات و جزئیات از افراد با اختلال شخصیت خودشیفتگی می تواند روزنه ای برای رفتار و برخورد با افراد با این اختلال شخصیتی باشد. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

ازدواج با افراد خودشیفته

اجازه دهید صادقانه به شما بگوییم که ازدواج با افراد خودشیفته هرگز شبیه به زندگی در یک باغ پر از گل نخواهد بود. محبوب خودشیفته شما از نظر دیگران فردی متکبر، نفرت انگیز، خودمحور و فاقد احساس همدلی با دیگران است. او عمیقا فردی متکبر است و واقعا بر این باور است که از بسیاری جنبه ها از جمله هوش، زیبایی و دوست داشتنی بودن بر دیگران پیشی دارد. تحمل شما و نقایص شما، چیز دردناکی است که گویا محبوب خودشیفته شما باید آن را تحمل کند و احتمالا بارها و بارها آن را به شما گوشزد خواهد کرد.

احتمالا محبوب شما در غالب موقعیت های اجتماعی، فردی آزاردهنده و غیرقابل تحمل به چشم خواهد آمد. به همین جهت دوستان و خانواده شما همواره از این تعجب خواهند کرد که چرا شما متوجه چنین چیزی نیستید.

برخی از افراد که این مقاله را مطالعه می کنند، قصد دارند بنابه دلایلی همچون در ازدواج با افراد خودشیفته باقی بمانند و حداقل در حال حاضر قصد جدایی از او را ندارند. اختلال شخصیت خودشیفتگی از آن دسته اختلالات شخصیت است که از شدت و پایداری زیادی برخوردار است، البته این اختلال در برخی از افراد از شدت چندانی برخوردار نیست. در اینجا ما به ارائه برخی توصیه های سودمند خواهیم پرداخت که می تواند شرایط زندگی با فرد خودشیفته را قابل تحمل و یا حتی بهتر از قبل سازد، اما به یاد داشته باشید زندگی با فردی که از اختلال شدید شخصیت خودشیفته رنج می برد، بسیار سخت و به احتمال قوی فراتر از صبر و تحمل و استحکام شخصیت شما خواهد بود.

مهمترین راهکارها

در ادامه به ذکر مهمترین راهکارهای موجود در رابطه با افراد خودشیفته خواهیم پرداخت که برخی از آنها عبارتند از:

  از خودتان مراقبت کنید
  رفتارهای مثبت او را انعکاس دهید
  از دریچه حسادت او به جهان نگاه کنید
  حد و مرزهایی برای رفتارهای او تعیین کنید
  از ویژگی های محبوب خودشیفته خود استفاده کنید
  کوچکترین نشانه از همدلی او را تقویت کنید

از خودتان مراقبت کنید

در میان همه انواع اختلال شخصیت که در این نوشته ها به شرح آن پرداخته ایم، اختلال شخصیت خودشیفته از شدت و پایایی بیشتری برخوردار است. ازدواج با افراد خودشیفته غالبا نیاز به صبر ایوب و انرژی فراوان دارد. به عبارت دیگر، لازم است که شما همواره همچون پروانه به دور او بچرخید و عطش سیری ناپذیر او به تعریف و تمجید را برآورده سازید.

البته مطمئن باشید که همه تلاش های شما در جهت تامین نیازهای خودشیفتگی او کافی نخواهد بود و اگر هم کافی باشد، رضایت خاطر او دوام چندانی نخواهد داشت. شما به مانند مادری که تازه فرزندش را به دنیا آورده است، در اثر درخواست های مکرر او برای توجه، بارها و بارها احساس خستگی و درماندگی خواهید کرد. علاوه بر این، شما و نیازهایتان همواره در سایه نیازهای او قرار خواهد گرفت. یک فرد خودشیفته همواره عزت نفس شریک زندگی خویش را ویران می سازد، مگر آنکه شریک زندگی او از استحکام شخصیتی بسیار بالایی برخوردار باشد.

چرا که فرد خودشیفته فقط هنگامی احساس امنیت خاطر می کند که فردی برتر از او در پیرامونش وجود نداشته باشد. بنابراین، شما در ازدواج با افراد خودشیفته، به منظور حفظ سلامتی روانی خود لازم است که زمانی را نیز به مراقبت و برآورده ساختن نیازهای خود اختصاص دهید. بنابراین، زمان خاص و دقیقی را برای این منظور تعیین کنید. (به طور مثال ورزش، استراحت، مراقبه، روابط اجتماعی، دیدار از دوستان و افراد خانواده و حتی مشاوره با فردی متخصص در زمانی که احساس می کنید عزت نفس شما کاهش یافته است. به عبارت دیگر شما در طی زندگی با یک فرد خودشیفته نیاز دارید از سطح بالایی از انرژی برخوردار باشید تا از روابط بهتر و سودمندتری با او برخوردار شوید.

رفتارهای مثبت او را انعکاس دهید

همواره به یاد داشته باشید که  شرایط ازدواج با افراد خودشیفته و زندگی با اینگونه افراد در واقع در زندگی در سطح هیجانی همچون یک کودک می باشد. به همین جهت یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که نسبت به او توجه مثبت غیرمشروط داشته باشید. درمانگران در حین درمان یک بیمار خودشیفته، رفتار مثبت او را به خودش انعکاس می دهند، بنابراین، محبوب شما نیاز دارد که شما به طور مداوم خوشایندی و رضایت خودتان را از رفتارش به او انعکاس دهید.

در این نوع انعکاس شما به این کودک به شیوه های مختلف اعلام می دارید که او شایسته ارزشمند و دقیقا همانطور که هست، خوب است، آسان ترین راه برای این نوع انعکاس از طریق ارزیابی رفتارهای مثبت او، لبخند زدن، تکان دادن سر، درک تجربه های او و انعکاس آن انجام می گیرد.

همدلی و هم حسی دقیق و مؤدبانه با تجربه های روزمره او احتمالا به او در اجتناب از فرو افتادن به ورطه خشم و افسردگی های دوره ای که ویژه اختلال شخصیت خودشیفته است کمک خواهد کرد. جالب است بدانید که برخی از ورزشکاران رشته پرورش اندام را افراد خود شیفته تشکیل می دهند. آنها ساعات زیادی از روز را در محیطی که دور تا دور آن را آینه فرا گرفته است و به طور مداوم وضعیت بدنی آنها را به خودشان انعکاس می دهد، به تمرین می پردازند.

توجه داشته باشید که ازدواج با افراد خودشیفته و دادن انعکاس غیر مشروط به طور مداوم، کار بسیار دشواری است و ممکن است شما را دچار احساس خستگی و فرسودگی کند به هر صورت، هرچند این تاکتیک محبوب خودشیفته شما را به طور کامل تغییر نمی دهد، اما به طور حتم رابطه میان شما را رضایت بخش تر خواهد کرد و از تعارضات موجود در آن خواهد کاست.

از دریچه حسادت او به جهان نگاه کنید

یک ویژگی ازدواج با افراد خودشیفته این است که به هرگونه انتقاد به رفتارش برچسب حسادت می زند. او براین باور است که هر فردی به محض برخورد با او پی خواهد برد که با چه فرد کامل و بی نقصی روبه رو شده است. بنابراین، هرگاه دیگران رفتار او را مورد انتقاد قرار دهند، نسبت حسادت به آنها می دهد.

بنابراین، هنگامی که شما به طور مؤدبانه به بزرگنمایی ها و ادعاهای غیر واقعی او اشاره می کنید، تعجب نکنید اگر ادعا کند که نسبت به توانایی ها و ویژگی های برجسته او احساس حسادت می کنید و یا هرگز متعجب نشوید اگر او به خانواده شما که به حرف های او توجه کافی نمی کنند، برچسب آدم های حسود بزند. در چنین مواردی شما به جای اینکه به بحث و مقابله با او بپردازید، این نکته را به یاد خود بیاورید که بروز چنین رفتاری از جانب او، واکنشی دفاعی روانی است که فرافکنی نام دارد.

حقیقت ازدواج با افراد خودشیفته این است که محبوب شما، نسبت به دیگران و از جمله شما احساس حسادت می کند و چون این احساس برای او قابل قبول نیست، آن را به دیگران نسبت می دهد. پذیرش این ویژگی در محبوب خود، این امکان را به شما میدهد که بروز چنین رفتارهایی از سوی او را به عنوان رفتاری دفاعی به منظور حفاظت از یک هویت شکننده، درک کنید.

حد و مرزهایی برای رفتارهای او تعیین کنید

در ازدواج با افراد خودشیفته هنگامیکه محبوب خودشیفته احساس کند مورد توهین قرار گرفته و هویت شکننده اش مورد تهدید واقع شده است، اقدام به رفتارهای پرخاشگرانه می کند. اگر محبوب شما گاهی به فردی پرخاشگر مبدل می شود، در درجه اول مراقب باشید که صدمه ای به شما با فرزندانتان وارد نیاید. سپس به او قاطعانه خاطرنشان سازید که کدامیک از رفتارهای او برای تان قابل تحمل نیست. محبوب خودشیفته شما مانند کودکی دوساله از عزت نفس پایین و هویت شکنندهای برخوردار است. در مواجهه با کمترین احساس توهین و تحقیر از جانب دیگران، با کمترین بی توجهی از جانب شما، شدید دچار خشم شده و اقدام به رفتارهای پرخاشگرانه می کند.

در چنین هنگامی شما مانند یک والد با تجربه و کارآمد باید بدانید که در قبال خشم و پرخاشگری های او چه واکنش هایی را از خود نشان دهید و چه واکنش هایی را نشان ندهید. همچنین شما بایستی با قاطعیت به او نشان دهید که به هیچ وجه حرف ها و رفتارهای تحقیرکننده اش خوشایند شما نیست. به یاد داشته باشید که احساس عزت نفس محبوب شما، بستگی به احساس عزت نفس شما دارد.

بنابراین، هرگز نگذارید که احساس عزت نفس شما از سوی او مورد تخریب قرار گیرد. بنابراین، دوباره به شما خاطر نشان می سازیم که به محبوب خود قاطعانه و به طور مشخص عنوان کنید که در حین ارتباط با شما از اقدام به رفتارهای تحقیر کننده کلامی و غیرکلامی اجتناب کند. در صورت تخطی از حد و مرزهای تعیین شده، تا مدتی او را تنها بگذارید یا به بیرون از مکانی که او قرار دارد، بروید.

از ویژگی های محبوب خودشیفته خود استفاده کنید


ازدواج با افراد خودشیفته

هنگامی که افراد به عنوان روان درمانگر در نیروی دریایی (آمریکا) مشغول به کار بودند، بارها فرماندهانی برای مشاوره نزدشان می آمدند که از دست سربازی خودشیفته به ستوه آمده بودند. در این گونه موارد روانشناسان به آنها توصیه می کردند که با آنها به گونه ای برخورد کنند که به جای تعارض منافعی نیز در برداشته باشد.

به طور مثال به آنها بگویند: «من برای انجام یک کار ویژه به فردی بسیار باهوش و مستقل نیاز دارم و فکر میکنم مناسب ترین فرد برای انجام این کار شما باشید؛ نظر خودتان چیست؟».

البته که هیچ فرد خودشیفته ای از پذیرش چنین کاری نه تنها امتناع نمی ورزد، بلکه با خوشحالی آن را پذیرا می شود. شما نیز در طی ازدواج با افراد خودشیفته خودتان، می توانید بارها و بارها از این تکنیک استفاده کنید. به طور مثال به او بگویید: «عزیزم، چقدر خوب است که من با تو زندگی میکنم، زیرا در این زمانه هیچ کس دیگر قادر نیست که مانند تو به حرف های من به خوبی گوش داده و مرا درک کند، به احتمال قوی چنین تعریفی از او سبب می شود که او تمام تلاش خودش را به کار گیرد تا درستی حرف شما را به اثبات برساند و نشان دهد که از هم حسی و همدلی ویژه ای با شما برخوردار است.

کوچکترین نشانه از همدلی او را تقویت کنید

شاید بزرگترین ازدواج با افراد خودشیفته، ناتوانی او در هم حسی و همدلی با دیگران باشد. برای فرد خودشیفته بسیار سخت است که احساسات شما را به طور صمیمانه درک کند، از آنجایی که در غالب اوقات، خیالپردازی های پیرامون خودبزرگ بینی ذهن محبوب خودشیفته شما را اشغال کرده است، برای او بسیار سخت است که بتواند به طور کامل به حرف های دیگران و از جمله شما گوش فرا دهد.

بنابراین، بسیار خوب است که کوچکترین نشانه از حس همدلی او را با دادن پاداش های کلامی و غیرکلامی تقویت کنید. برخی از مواقع شما نیاز خواهید داشت که برای محبوب خود بیان کنید که به طور مثال در اثر فخرفروشی او، چه احساسی به شما با فرد دیگر (که هدف فخرفروشی محبوب شما قرار گرفته است) دست داده است، به طور مثال به او بگوئید، وقتی که تو چنین چیزی را به او گفتی من احساس کردم که تو او را مورد تحقیر قرار داده ای؛ آنگاه در صورت مشاهده کوچکترین اعلام توافق از سوی محبوب خود، با ارائه تحسین و تمجید حس همدلی را در او مورد تقویت قرار دهید.

روان درمانی افراد خودشیفته طولانی مدت خواهد بود

در ازدواج با افراد خودشیفته نیز مانند دیگر افراد مبتلا به انواع اختلال شخصیت، در قبال روان درمانی از خود مقاومت نشان می دهد و در صورت اقدام به روان درمانی، به تخریب رابطه درمانی می پردازد. فرد خودشیفته بنابر ویژگی های خاص شخصیتی خود، در صورت احساس تهدید، به شدت تلاش میکند تا اعتبار درمانگر را زیر سؤال ببرد، برای کنترل جلسات درمان با او به مقابله بپردازد و حتی او را مورد روان درمانی نیز قرار دهد. البته فرد خودشیفته همه اینها را در جهت حمایت از هویت شکننده خود انجام می دهد.

اما در مواردی هم که درمانگر با درک شکنندگی فرد خودشیفته، با تقویت و حمایت بسیار از او موجب شکل گیری رابطه درمانی خوبی می شود، سود چندانی از روان درمانی حاصل نمی شود. محبوب خودشیفته شما نیز مانند دیگر افراد دچار اختلالات شخصیت براین باور است که هیچ نیازی به درمان ندارد و همانطور که شاید قبلا نیز تجربه کرده باشید، هرگونه نقص در رابطه میان خودتان را به شما نسبت می دهد.

یک راهبرد مفید برای جلب محبوب خود به روان درمانی این است که در ابتدا خودتان به روان درمانی روی آورید و سپس از محبوب تان بخواهید که به منظور کمک به شما در برخی از جلسات درمان حضور یافته و نقطه نظرات خود را پیرامون روابطش با شما، با درمانگر در میان بگذارد. همچنین این تاکتیک این فرصت را به محبوب شما می‎دهد که به عنوان یک فرد سالم و نه یک بیمار تحت روان درمانی قرار گیرد.

زمان ترک رابطه

علی رغم به کارگیری راهبردهای توصیه شده به شما و سودمندی آنها در ازدواج با افراد خودشیفته، اگر اختلال شخصیت محبوب شما از نوع حاد آن باشد، برای ما بسیار دشوار است که بتوانیم تصور کنیم شما قادر خواهید بود که به مدتی طولانی به رابطه خود با او ادامه دهید، ممکن است در جایی از این رابطه، شما احساس خستگی کنید و با احساس کنید که عزت نفس شما کاهش یافته است و یا آنکه توقع دریافت تحسین و تمجید از سوی محبوب شما به اندازه ای است که از حد توان شما خارج است.

هنگامی که قصد ترک محبوب خودشیفته تان را دارید، در برابر پرخاشگری های احتمالی او جانب احتیاط را رعایت کنید. اگر او در گذشته اقدام به پرخاشگری فیزیکی کرده باشد، بهتر است که شما قبل از آنکه او را در جریان رفتن تان قرار دهید، دوستان، افراد خانواده و حتی پلیس را نیز از قصد خود مطلع سازید و در زیر چتر حمایتی آنها قرار بگیرید.

به طور حتم محبوب شما از اینکه او را ترک می کنید، به شدت رنجیده خاطر میگردد. رنجش او ممکن است موجب خشم شدید با افسردگی موقتی او شود، اما به احتمال قوی او نیز در این گونه موارد مانند غالب افراد خودشیفته نتیجه گیری می کند که تصمیم شما به ترک او ناشی از این بوده است که هیچ گاه به ارزش او پی نبرده اید.

کلام آخر

او احتمالا به خودش خواهد گفت: «اگر می دانست که من چه جواهری هستم، هیچگاه مرا ترک نمی کرد.» و تعجب نکنید که محبوب شما به دیگران بگوید که او بوده است که شما را ترک گفته است، زیرا برای یک فرد خودشیفته واقعیت باید به گونه ای تفسیر گردد که هویت شکننده او مورد تهدید واقع نشود.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد خود در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *