کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اختلال شخصیت ضد اجتماعی | معرفی اختلال سایکوپات بخش اول

اختلال شخصیت ضد اجتماعیویژگی های  اختلال شخصیت سایکوپت

. در فعالیت های خلاف قانون شرکت می کند و احیانا سابقه بازداشت باداشتن مشکلات قانونی دارد.
. بارها به خاطر نفع شخصی به شما دروغ گفته و شما را فریب داده است.
. فردی تکانشی، بدون طرح و برنامه است و از درک عواقب کارهایی که انجام می دهد تاتوان است.
. او با رفتارهایش نشان داده است که هیچ اهمیتی برای سلامتی و رفاه شما قائل نیست
. او فاقد نبات و شرافت لازم در زمینه شغلی است.
. او فاقد روحیه پشیمانی و عذرخواهی است و نسبت به صدمه مالی که به شما وارد می سازد و بدرفتاری هایی که با شما می کنند، بی تفاوت است و یا عذر و بهانه می تراشد.

آیا مشخصه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی برای شما آشنا به نظر نمی رسند؟ آیا با فردی دروغگو، فریبکار و بی مسئولیت رابطه عاطفی برقرار کرده اید؟ آیا فکر نمی کنید که زمان آن فرا رسیده است که از خودتان بپرسید: محبوب شما چه می گوید؟ چه می کند؟ شما برای او تا چه حدی اهمیت دارید؟ آیا افرادی که تا به حال عاشق آنها شده اید، افرادی بوده اند که احساس میکردید به گونه ای نسبت به شما برتری دارند؟ آیا فریبکاری ها و سوء استفاده هایی که او از شما میکند، شدت عشق شما به او را کاهش نداده است؟

داستان انگی به خوبی نشان می دهد که رابطه عاطفی با یک فرد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی چگونه است و چه مشکلاتی را دربر دارد.

داستان انگی

ریچ و من پس از پایان دبیرستان شروع به ملاقات با یکدیگر کردیم. ما هر دو اهل یک شهر و دارای دوستان مشترک زیادی بودیم. ریچ دارای ظاهری جذاب و اندامی عضلانی و دوستان زیادی بود. ریچ اعتماد به نفس بالایی داشت و به عنوان فردی زن باره که دارای دوستان دختر زیادی بود، شناخته می شد.

اگرچه من از سابقه زنبارگی او باخبر بودم، اما او با من به گونه ای رفتار می کرد که گویا من با دیگر زنهایی که او ملاقات کرده است، از زمین تا آسمان تفاوت دارم. در همان برخورد اول شیفته روحیه راحت، حس شوخ طبعی و حالت های عاشقانه اش شدم و نمی دانستم او اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارد. به زودی رابطه ما به رابطه ای نزدیک و صمیمانه تبدیل شد.

من بنا به دلایلی احساس می کردم که ریچ را به خوبی شناخته ام. او مرا نسبت به عشقی که به من داشت، مطمئن ساخته بود. او به من چیزهایی را گفت که به قول خودش به کسی نگفته بود. او نسبت به من بسیار مهربان بود و هنگامی که با هم بودیم، احساس می کردم که تنها فرد مهم در زندگی او هستم. کالج های ما با یکدیگر متفاوت بود و هر دو به طور نیمه وقت کار می کردیم. من در یک فروشگاه کار می کردم و ریچ در یک بیمارستان مشغول به کار بود. معمولا ما همه وقت آزاد خود را به هنگام شب و دو روز آخر هفته، با هم میگذراندیم.

محیط کاری متفاوت!

با توجه به اینکه کالج ها و محل کار ما با یکدیگر متفاوت بود، ملاقات ما در طی روز تقریبا غیر ممکن بود. با وجود این، سعی می کردم که از طریق تلفن و ایمیل با او در تمام باشم و تا جایی که یادم می آید، تلاشی من برای حفظ این رابطه بیشتر از او بود، اما به خودم می گفتم که زنها همیشه در یک رابطه عاطفی تلاش بیشتری از خود نشان می دهند. با اینکه او تقریبا به من تلفن نمی کرد، اما همواره نشان می داد که از شنیدن صدای من لذت می برد، اما مواقعی هم بود که او گوشی را برنمی داشت، به من نمیگفت چه می کند و یا اینکه با چه کسی به سر می برد.

او غالبا در این موارد از دادن پاسخ صریح طفره می رفت و این یکی از نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی است، اما هنگامی که با او بودم به روش خودش دلم را به دست می آورد و مرا خوشحال می ساخت. چند بار که از طریق تلفن به طور جدی از او خواستم به من بگوید که چه می کند، حالت دفاعی به خود گرفت و بسیار ناراحت شد.

او وقتی به من می رسید، همواره دلیل قانع کننده ای برای اینکه چرا به تلفن من جواب نداده است داشت. اگر به او می گفتم این کارش مرا ناراحت می کند، در پاسخ به من می گفت: اصلا نگران نباش، تو تنها زن زندگی من هستی و یا اینکه عصبانی می شد و مرا متهم می کرد که زن حسودی هستم.

بازدید از محل کار!

یک روز من تصمیم گرفتم به بیمارستان محل کار ریچ بروم و با این کارم او را شگفت زده کنم. من به بیمارستان مزبور رفتم، اما اطلاعات بیمارستان پس از مدتی بررسی از طریق سیستم کامپیوتری، به من گفت که چنین شخصی در آن یمارستان کار نمی کند. من که بسیار متعجب شده بودم به او گفتم چنین چیزی امکان ندارد و حتما اشتباه می کنند و از او خواستم با دقت بیشتری بررسی کند. در نهایت قانع شدم که ریچ در بیمارستان مزبور کار نمی کند. من به ریچ تلفن کردم و در نهایت که به تلفن من جواب داد بر سر او فریاد کشیدم و گریه کردم و این از نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی است.

او از اینکه دروغش فاش شده، عصبانی شد و گفت که او فقط گفته است که قصد دارد در آنجا کار کند و اشتباه از من است که برداشت دیگری از گفته او کرده ام. او چنان مرا در این باره متقاعد ساخت که من قبول کردم که اشتباه از من است و از او به خاطر اینکه بر سرش فریاد کشیدم و او را به دروغگویی متهم ساختم، عذرخواهی کردم و همه چیز به حالت عادی برگشت، اما از آن پس انگار نمی توانستم مثل گذشته به او اعتماد کنم. پس از آن نیز بارها شد که مثل گذشته او به تلفن های من جواب نمی داد، یا در جیب او شماره تلفن زنان غریبه را پیدا میکردم و او هر بار به من اطمینان می داد که درباره او اشتباه میکنم و من تنها زن زندگی او هستم.

دروغگویی مفرط!

یک روز که او به من گفته بود با دوستانش به اسکی می رود، او را مشغول صرف غذا با یک زن غریبه دیدم. وقتی جریان را به او گفتم، او دوباره شروع به دروغگویی کرد و همین دروغگویی از نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی است. این اولین باری بود که ریچ واقعا روحیه پرخاشگر خود را به نمایش گذاشت و شدته پرخاشگری او به حدی بود که مرا به وحشت انداخت من شروع به گریه کردم، اما انگار گریه من شدت خشم او را بیشتر کرد. در نهایت، من برای اینکه به آن وضعیت پایان بدهم، کوتاه آمدم و از او به خاطر اینکه او را ناراحت ساخته ام، عذرخواهی کردم.

هنوز هم باور نمی کنم که چطور به خودم اجازه دادم که ریچ مرا بازیچه خود قرار دهد، یادم می آید که یک روز صبح در حال پیاده روی متوجه شدم که خیلی ناشادم و اینکه تا چه حد نسبت به مسابق تغییر کرده ام. من متوجه شدم که خودم را در رابطه با ریچ گم کرده ام. همان روز تصمیم گرفتم دوباره عزت نفس گذشته خودم را پیدا کنم و از رابطه زیان آور با ریچ خارج شوم.

من دو سال زندگی ام را به پای دروغ ها و فریبکاری های او ریخته بودم و نمی دانستم که او دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی است ولی دیگر کافی بود. در نهایت من او را ترک کردم و بعید می دانم که او از رفتن من حتی ذرهای ناراحت شده باشد. اکنون مطمئن هستم که او همان حرف هایی را که روزگاری به من می زد، در حال گفتن به زن دیگری است.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی


اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اگر ما در اولین برخورد با یک فرد از او خوشتان بیاید و پس از آن نیز تمرکز خود را بر روی ویژگی ها و صفات مثبت او قرار دهیم، کاملا طبیعی است. چنین موضوعی به ویژه در مورد افراد خطرناک بسیار صادق است. افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی به تاثیرگذاری در برخورد اول معروف هستند. آنها در اولین برخورد افرادی مهربان، فریبنده و حامی و مراقبت کننده به نظر می رسند. آنها همواره مراقب رفتار ظاهری خود هستند، و به خوبی می دانند که چگونه بیشترین جاذبه را برای دیگران داشته باشند.

از آنجایی که غالب افراد خطرناک افراد باهوش، شوخ طبع و آرامی هستند، پس تعجبی ندارد که در همان برخورد اول دیگران را شیفته خود سازند. روان شناسان عقیده دارند این گونه افراد دارای اختلال شخصیت ضداجتماعی هستند. این افراد در زمینه روابط اجتماعی مهارت داشته و در جلب جنسی مخالف در همان برخورد اول از استعداد بالایی برخوردارند. برخی مواقع چنین استعدادی آنها را در نگاه دیگران به اشتباه، افرادی صادق و قابل اعتماد جلوه می دهد و در نتیجه می توان گفت که گویا ضرب المثل «گندم نمای جوفروش» را تنها برای توصیف افراد اختلال شخصیت ضد اجتماعی خلق کرده اند، زیرا چیزی که آنها در آغاز به شما نشان می دهند، چیزی نیست که بعدها آن را دریافت می دارید.

ویژگی اصلی فرد ضد اجتماعی، الگوی رفتاری بی حرمتی به افراد و نقض حقوق انسانی آنها است. الگوی رفتاری مزبور از همان دوران کودکی در چنین افرادی شکل می گیرد و تا پایان بزرگسالی در او دوام می یابد. اگر محبوب شما فرد خطرناکی است، چنان که خواهید دید، او فردی فریبکار، سوء استفاده گره با ظاهری گول زننده، غیر قابل اعتماد، با توانایی قضاوت اندک و حس پشیمانی به خاطر رفتارهایی است که از سوی دیگران به عنوان رفتارهایی ضد اخلاقی است.

معنای اختلال سایکوپت!

معنای اصطلاح اختلال شخصیت ضد اجتماعی این نیست که فرد مزبور از موقعیت های اجتماعی دوری می کند، بلکه به این معنا است که هیچ احترامی برای افراد اجتماع قایل نیست و به راحتی قوانین اجتماعی را نقض می کند. به همین منظور ما در این فصل از برچسب خطرناک برای شناساندن بهتر او استفاده می کنیم.

برای یک فرد ضداجتماعی، نقض قوانین اجتماعی امری عادی است. در واقع او فکر می کند که قانون برای همه لازم الاجراست جز خودش. او ممکن است قانون را چیزی احمقانه یا غیر ضروری بداند. محبوب خطرناک دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی شما احتمالا احساس می کند که مافوق قانون قرار دارد و به همین دلیل به خودش اجازه می دهد قوانین را نقض کند. بنابراین، اینگونه افراد هرگاه که لازم باشد، در جهت منافع خود قانون را نقض می کنند.

دو قانون طلایی آنها بدین ترتیب است: «کاری را که دیگران می خواهند علیه تو انجام دهند، تو علیه آنها انجام بده!» و دیگر اینکه «هرچه دلت خواست در مورد دیگران انجام بده، هنگامی که شما به گذشته یک فرد ضداجتماعی نگاه می کنید یک الگوی شاخص رفتاری در او خواهید دید: عدم پیروی از هنجارهای جامعه و تمرد فراوان از قوانین اجتماعی که در نتیجه، موجب بازداشت او توسط پلیس پا عواقب دیگری شده است.

در کودکی!

در کودکی و نوجوانی چنین فردی، آثاری از سرقت، دروغگویی، شیادی و پرخاشگری نسبت به افراد و حیوانات، آتش افروزی، تخریب اموال دیگران، ستیزه جویی، مصرف مواد مخدر و چندین مورد درگیری با عوامل قانون را می توان مشاهده کرد. البته او هیچگاه با افراد جنس مخالف که با او وارد رابطه عاطفی می شوند، از گذشته نامطلوب خود چیزی نمی گوید.

همچنان که فرد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی گام به دوران بزرگسالی می گذارد، برخی از رفتارهای ضداجتماعی او ادامه می یابد. چنانکه او هرگاه لازم باشد حتی اگر به زور هم شده، حقوق دیگران را نقض می کنند. اگر یک فرد ضداجتماعی، باهوش نیز باشد، در عین نقض قوانین، هیچ رد پایی نیز از خود به جای نمی گذارد. به قول معروف آنها می توانند زیر آبی کار خود را انجام دهند و تا مدت های طولانی از عواقب قانونی آن در امان بمانند.

همان طور که متوجه شده اید، یک فرد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی با ضریب هوش بالا می تواند خطر بیشتری برای دیگران داشته باشد. بسیاری از عاملان قتل ها و تجاوزهای جنسی زنجیره ای در تاریخ، که دست قانون تا مدت ها به آنها ترسیده، از ضریب هوش بالایی برخوردار بوده اند، در حالی که یک فرد ضداجتماعی با ضریب هوش پایین غالبا در زندان به سر می برد.

شخصیت فریبکار!

بنابراین، یک فرد ضد اجتماعی می تواند فرد خطرناکی باشد، آنچنان که وقتی شما متوجه می شوید تا به حال شما را فریب می داده و از شما سوء استفاده می کرده است، این توانایی را دارد که به دروغ اظهار پشیمانی کرده و از شما صمیمانه عذرخواهی کند و به قول معروف دوباره دل شما را به دست آورد. البته هنگامی که دروغ ها و خلافکاری های او فاش می گردد، واقعا احساس بدی به او دست می دهد، اما این احساس بدین خاطر نیست که چرا به شما با دیگران آسیب رسانده است، بلکه به خاطر این است که چرا به خوبی و بدون نقص کار خود را پیش نبرده و توسط شما با پلیس به دام افتاده است.

افراد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی هنگام به دام افتادن در توجیه کارهای ناهنجاری که انجام داده اند چنان تبحری در دلیل تراشی دارند و یا به قول متخصصینی که در زندان ها با آنها کار می کنند، چنان اشک تمساح می ریزند که بتوانند دل طرف مقابل را به رحم آورند تا حق را به جانب آنها دهد. سپس منتظر می مانند تا در یک موقعیت مناسب درباره به طعمه خود حمله کنند.

کلام آخر

دلیل روشن دیگری که ایجاب می کنند افراد ضداجتماعی را افرادی خطرناک بدانیم، این است که آنها به طور مداوم موجب تخریب سلامت روانی افرادی می شوند که با آنها رابطه عاطفی دارند، بسیار سخت است که شما با فردی فریبکار و سوء استفاده گر در ارتباط باشید و همچنان سلامت روانی و عقلانی خود را نیز حفظ کنید. رابطه با یک فرد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی می تواند صدمات عاطفی، مالی، جسمی با همه این موارد را در بر داشته باشد. افراد ضد اجتماعی اصولا اعتنایی به نیازها، احساسات و تمایلات دیگران ندارند.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد و بستری شدن فرد معتاد خود می توانید با مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: info@ahvazkamp.com با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “اختلال شخصیت ضد اجتماعی | معرفی اختلال سایکوپات بخش اول”

  • اکسیژن گفت:

    با سلام. آیا افراد سایکوپت درمان می شوند؟ لطفا بیشتر توضیح بدهید. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *