کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ترک اعتیاد به مواد توهم زا | عوارض مواد مخدر توهم زا

اعتیاد به مواد توهم زا

زمان مطالعه : دو دقیقه

برای ترک اعتیاد به مواد توهم زا چه اقداماتی لازم است؟ آیا ترک اعتیاد به مواد مخدر توهم زا امکان پذیر است؟ برای رهایی از اعتیاد به توهم زا به چه کمک هایی نیاز داریم؟

در این نوشتار مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با روش های ترک مواد مخدر توهم زا سعی کرده تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان انجمن قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

مانند هر اعتیاد دیگری برای ترکمواد توهم زا وجود کمک های تخصصی لازم و واجب است و این به دلیل تغییرات و آسیب‌هایی است که مصرف مواد توهم زا بر ادراک و حافظه افراد وارد می آورد، در نتیجه برای آنکه فرد و اطرافیان او بتوانند دوران درمانی را با موفقیت سپری کنند، کمک های تخصصی مراکز ترک اعتیاد بسیار مهم و لازم است.

شناخت ترک اعتیاد به مواد توهم زا

روش های متعددی برای ترک اعتیاد به مواد توهم زا وجود دارد با این حال باید توجه داشت که برای دستیابی به یک ترک موفقیت آمیز و بهبود علائم روانشناختی اعتیاد به اینگونه مواد اعتیاد آور درمان های حمایتی که به فرد کمک می‌کند تا شرایط سخت روانی را پشت سر بگذارد، بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد.

 انواع مواد توهم زا کدامند؟

مواد توهم زا یا همان روانگردان موادی هستند که منجر به تغییراتی در نحوه تفکر و ادراک فرد می‌گردند. این مواد می‌توانند میزان حساسیت حواس پنجگانه فرد را تغییر داده و او را در موقعیتی قرار دهند که کنترل شخصیتی و رفتاری نسبت به موارد تجربه شده کاهش چشمگیری پیدا کند.

 

با مصرف مواد توهم زا فرد قادر به تجربه چیزهایی است که اطرافیان او نمی توانند آن را درک کنند. به طور مثال ممکن است چیزهایی را بشنود یا ببیند که دیگران قادر به تجربه آن نباشند که در اصطلاح به آن به عنوان تجربه توهم اطلاق میشود.

 

از شناخته شده ترین مواد مخدر توهم زا می توان به ال اس دی، گرد فرشته، فنسایکلیدین و قارچ نام برد که مصرف این مواد حتی به مقدار کم می تواند اعتیاد آور بوده و مشکلات جدی برای فرد ایجاد نماید.

 آیا گل یا ماری جوآنا نیز توهم زاست

اعتیاد به کانابیس ها از شناخته‌ شده‌ ترین انواع اعتیاد به مواد مخدر هستند که مهمترین آنها حشیش و ماری جوانا می باشد که البته با مواد توهم زا متفاوت هستند. اما بسیاری بخاطر وجود علائم مشابه با مواد توهم زا تصور می‌کنند که این ماده مخدر جزو مواد توهم زا می باشد. در صورتی که گل یا ماری جوانا در طبقه بندی مواد توهم زا قرار نمی‌گیرند و به خودی خود منجر به ایجاد توهم در افراد نمی شوند. اما می توانند در افرادی که دارای زمینه های اختلال های روانی هستند، علائم را تشدید کرده و منجر به بروز اختلال بیشتر در فرد گردند.

 

مصرف ماری جوانا می تواند فرد را به اختلال روانپریشی ثانویه دچار نماید که در آن علائمی مانند توهم ایجاد شود که حتی پس از قطع مصرف این ماده نیز علائم تا مدت ها باقی بماند. از طرف دیگر افرادی که حشیش مصرف می کنند نیز ممکن است دچار علائمی مانند توهم شوند. درمان افراد با اعتیاد به توهم زا مانند ال اس دی با دیگر اعتیادها متفاوت است و تجربیات توهمی که دو گروه ممکن است تجربه نمایند با یکدیگر کاملا متفاوت می باشد.

 عوارض اعتیاد به مواد توهم زا

نکته مهم در رابطه با اعتیاد به مواد توهم زا این است که این دسته از مواد مخدر و اعتیاد آور موجب تغییراتی در ادراکات حسی و همچنین ایجاد انحراف در درک صحیح و عمیق از واقعیت وجودی می شوند. این مواد با تأثیراتی که بر سیستم عصبی مرکزی افراد ایجاد می کنند، موجب تغییرات خلق و خو و رفتار در فرد می گردند و می توانند در عملکرد و روابط اجتماعی و بین فردی تاثیرات مخرب بسیاری را ایجاد نمایند.

 

در همین رابطه اگر مصرف این گونه مواد توهم ‌زا ادامه پیدا کند، منجر به آسیب های جدی به سلول‌های مغزی شده و می تواند آثار جبران ناپذیری را بر جای بگذارد و در برخی مواقع به دلیل عوارض شدید ایجاد شده مرگ نیز اتفاق بیفتد. مصرف مواد توهم زا مانند ال اس دی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و افراد را در موقعیت هایی قرار دهد که خسارت های جبران ناپذیر را وارد آورند و حتی خود را به ورطه نیستی بکشانند به طور مثال در آتش انداختن و یا از بلندی پرت کردن.

تجربه های غیر عادی

یکی دیگر از عوارض مصرف و اعتیاد به توهم زا تجربه فلش‌بک می باشد که منجر به تغییر و تکرار غیرعادی تحریف‌های ادراکی و توهم می باشد که ممکن است چند هفته تا چند ماه بعد از آن که فرد قطع مصرف کرده نیز ادامه پیدا کند. از طرف دیگر ممکن است تاثیرات مخربی بر بینایی و عملکرد آن تا حدود دو سال در فرد ایجاد شود.

 

به طور مثال فردی ۱۸ ساله پس از یک بار مصرف اکستازی دچار روانپریشی طولانی مدت شده است. مصرف این ماده با اختلال حافظه و وقفه تنفسی ارتباط دارد و با توجه به آنچه بیان شده است نمی توان خطرات ناشی از مصرف مواد توهم زا را نادیده گرفت. این گونه مواد علائم خماری جسمی و محرومیت ندارند و فرد را دچار وابستگی های شدید روانی و روحی می کنند.

ترک اعتیاد به مواد توهم زا


ترک اعتیاد به مواد توهم زا

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، برای بهبودی از اعتیاد به مواد توهم زا ، نیاز به کمک های تخصصی وجود دارد که متاسفانه به دلیل عدم وجود علائم فیزیکی افراد برای دریافت کمک احساس نیاز نمی کنند. اما به دلیل وابستگی های شدید روانی در این گونه مواد، افراد دچار حالات عجیب و توهماتی می‌شوند که پس از قطع مصرف ممکن است ماهها اثرات آن باقی بماند، اما افراد برای ترک اعتیاد باید از کمک های تخصصی در این رابطه استفاده نمایند.

 

برای ترک اعتیاد توهم ‌زاها لازم است تا افراد علائم روانی ناشی از مصرف این گونه مواد را در نظر بگیرند و برای درمان و بهبودی آن اقدام کنند. برای داشتن یک ترک موفقیت آمیز از مواد توهم زا و بهبودی علائم روان شناختی آن لازم است تا درمانهای حمایتی موجود در مراکز درمان اعتیاد در اختیار افراد معتاد به اینگونه مواد قرار داده شود.

 

در همین رابطه مراکز درمان اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد اهواز با وجود مشاوره ترک اعتیاد و متخصصین کمک می‌کند تا اختلالات خلقی و روان پریشی حاصل از آن زیر نظر متخصصین در دوران درمانی تحت نظر قرار گرفته و اثرات مخرب آن بر طرف گردد.

مراکز ترک اعتیاد برای ترک اعتیاد به مواد توهم زا

اعتیاد توهم زا یکی از مشکل‌ترین انواع اعتیاد هاست که افراد را از لحاظ روانی و روحی به شدت تحت آسیب های جدی قرار می دهد که البته برای درمان آن باید به مراکز ترک اعتیاد مانند مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه شود تا با دریافت کمک از مشاورین برجسته و وجود محیط های امن و استاندارد امکان درمان و بهبودی برای افراد درگیر اعتیاد فراهم شود تا آنها بتوانند به روند عادی زندگی خود بازگردند.

سوالات متداول

چرا ترک اعتیاد توهم زا ها مهم است؟

اعتیاد به مواد توهم زا می‌تواند آسیب‌های جدی به فرد و اطرافیان او وارد آورد. به طور مثال بسیاری از افراد با مصرف مواد توهم زا خانواده خود را به شکل حیوانات و موجودات خطرناک دیده اند و آنها را به قتل رسانده و شکار کرده اند. در صورتی که افراد از وقایع تلخ و ناراحت کننده و مشکلاتی که این گونه مواد می‌تواند برای آنها ایجاد نماید، آگاهی لازم را پیدا کنند، به طور حتم تمایل به ترک این مواد را از خود نشان خواهند داد. از طرف دیگر مصرف اندکی از این گونه مواد می‌تواند باعث ایجاد اختلال های شدید در عملکرد های فردی و عصبی در افراد گردد.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار اهواز کمپ لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *